Październikowy MILMAG SOL już online!  »

MILMAG - Magazyn MilitarnyPAC-3 MSE dla Niderlandów - MILMAG - Magazyn Militarny

PAC-3 MSE dla Niderlandów

24 września amerykańska Agencja Współpracy Obronnej (DSCA, Defence Security Cooperation Agency) opublikowała zgodę Departamentu Stanu USA na ewentualną sprzedaż procedurą FMS (Foreign Military Sales) partii rakietowych pocisków przechwytujących PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability-3 Missile Segment Enhancement) dla wojsk lądowych Królestwa Niderlandów (Koninklijke Landmacht).

Po I wojnie w Zatoce Perskiej w 1991, niderlandzkie zestawy Patriot rozmieszczono tymczasowo w Turcji i Izraelu. Podczas kolejnego konfliktu w Iraku w 2003, zestawy znów trafiły do Turcji – trzy baterie chroniły miasta Diyarbakir i Batman. W 2012 jednostka ponownie trafiła w Turcji, do Adany, w związku z wojną domową w Syrii. 25 sierpnia 2014 ogłoszono, że w pięciu miesięcy zostanie wycofana. Z kolei styczniu 2017 Patrioty zostały przerzucone na Litwę, w ramach ćwiczeń Tobruq Legacy 2017 / Zdjęcie: ministerstwo obrony Królestwa Niderlandów 
Zgodnie z opublikowaną informacją, rząd w Hadze wnioskował o możliwość zakupu 34 bojowych pocisków PAC-3 MSE, 8 pocisków szkolno-treningowych PAC-3 MSE MRT (Missile Round Trainers), 6 kontenerów ćwiczebnych (bez pocisków) ERT (Empty Round Trainers), 4 zestawy do konwersji dla wyrzutni, dwa pakiety jawnych i niejawnych części zamiennych, pakiet usług naprawczych oraz inne elementy programu logistycznego i wsparcia. Całość wyceniono maksymalnie na 241 mln USD (935,87 mln zł). Głównym wykonawcą umowy będzie spółka Lockheed Martin (MSPO 2020: Patriot po raz pierwszy w Kielcach, 2020-08-28).

Analiza
802. Eskadra Koninklijke Landmacht (802 Patriot-squadron) z bazy Luitenant-generaal Bestkazerne (wcześniej znanej jako Luchtmachtbasis De Peel) w Limburgii jest użytkownikiem czterech baterii zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych MIM-104 Patriot od 1987 (z czego jedna służy do szkolenia).

Począwszy od marca 2007 niderlandzie zestawy rakietowe Patriot są modernizowane dwuetapowo. W pierwszej fazie zaktualizowano oprogramowanie radaru kierowania ogniem i całego systemu. Druga faza polegała na zakupie około 32 kinetycznych pocisków Lockheed Martin PAC-3 wraz z pewną liczbą wyrzutni, zmodyfikowano również instrumenty w kabinach kierowania ogniem. Pierwsze pociski w ramach tego zamówienia odebrano w październiku 2007. Ostatnia partia pocisków PAC-3, pochodząca z serii wyprodukowanej również dla 11 innych państw (w tym Polski), została zakupiona w styczniu br.(Kolejne fundusze na Wisłę, 2020-02-01).
 
Zgodnie z decyzją z listopada 2015, w ramach projektu o nazwie Verlenging levensduur Patriot, rząd w Hadze planuje utrzymać w służbie system Patriot co najmniej do lat 2040. Zrezygnowano tym samym z zakupu opracowywanego wówczas systemu MEADS (Medium Extended Air Defense System). W październiku 2016 prace modernizacyjne zlecono spółce Raytheon. Na lata 2019-2022 zaplanowano kolejną modernizację. 802 Patriot-squadron ma do dyspozycji także starsze pociski Raytheon PAC-2 z głowicą bojową.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ