Najnowszy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyPierwszy Titus w Czechach - MILMAG - Magazyn Militarny

Pierwszy Titus w Czechach

24 września francuska spółka Nexter Systems poinformowała w mediach społecznościowych o dostawie do Republiki Czeskiej pierwszego egzemplarza opancerzonego, patrolowego pojazdu minoodpornego typu Titus 6x6, posadowionego na zmodyfikowanym podwoziu Tatra T815. Wóz dostarczono do spółki Eldis Pardubice, która jest częścią grupy Czechoslovak Group i została wskazana jako czeski dostawca oraz realizator zamówienia.

Zakup ciężkich pojazdów patrolowych jest wynikiem doświadczeń wojsk lądowych (Pozemní síly) a Afganistanu, gdzie lekkie Iveco LMV okazały się niewystarczające wobec zagrożeń ze strony improwizowanych ładunków wybuchowych / Zdjęcie: Nexter Systems

Pojazd dostarczono w trzynaście miesięcy po zawarciu umowy, a odbiór nastąpił po zaakceptowaniu go przez spółkę Tatra Defense Vehicle, która odpowiada za podwozie. Co ciekawe, pierwotny harmonogram zakładał rozpoczęcie dostaw pierwszych pojazdów dla czeskich wojsk lądowych (Pozemní síly) w 2020, ale obecnie data została przesunięta o dwa lata (Titus w końcu dla Czech, 2018-09-03).

Czesi zamówili 42 pojazdy w wersji C2, tj. transporter piechoty i wóz dowódczo-sztabowy. Pozostałe 20 zostanie wyposażonych w systemy kierowania ogniem artylerii i naprowadzania lotnictwa. Umowa o wartości 6,7 mld CZK (1,124 mld zł) obejmuje także szkolenie załóg i wsparcie serwisowe przez okres pięciu lat. Pojazdy trafią na wyposażenie 4. Brygady Szybkiego Reagowania (4. brigáda rychlého nasazení) z Žatec i 7. Brygady Zmechanizowanej (7. mechanizovaná brigáda) z Hranic (COVID-19: Program czeskich bwp zagrożony , 2020-03-23).

Przetarg na pojazdy minoodporne (MRAP) został rozpisany w połowie 2015. Pojazdy Titus 6x6 zostały wybrane już w 2017, pokonując model Vega 4x4/6x6, oferowane przez czeską spółkę SVOS. Podpisanie umowy zostało jednak opóźnione z powodu problemów natury formalnej pierwotnego podwykonawcy, czyli spółki Tatra Defense Vehicle. Nie otrzymała ona poświadczeń dotyczących certyfikatów bezpieczeństwa w zakresie systemów łączności i szyfrujących. Ostatecznie podwykonawcą, zgodnie z umową z lipca 2019, została spółka Eldis Pardubice.

Opis
Sześciokołowy Titus powstał na bazie doświadczeń z demonstratorem technologii XP2, zaprezentowanym na targach Eurosatory 2010 w Paryżu. Docelowy francusko-czeski pojazd miał swoją premierę podczas targów DSEI 2013 w Londynie.

Pojazd w wersji podstawowej ma 7,55 m długości, 2,55 m szerokości, 2,73 m wysokości i 27 t masy maksymalnej (17 t pusty pojazd, natomiast 23 t masy bojowej). Napędzany silnikiem wysokoprężnym Cummins o mocy 500 KM i wspomagany 6-biegową automatyczną skrzynią biegów, rozwija prędkość maksymalną 110 km/h i ma zasięg do 700 km. Pojazd pokonuje przeszkody terenowe o wysokości 0,65 m, rowy o szerokości 1,2 m bez przygotowania, wzniesienia o nachyleniu podłużnym 60% i poprzecznym 30%.

Załogę stanowi trzech żołnierzy, a desant liczy dwunastu. Ładowność pojazdu wynosi 4. Łączna kubatura kabiny i przestrzeni ładunkowej to 14,4 m³. Opancerzenie podstawowe zapewnia ochronę balistyczną poziomu 1 i 2 wg STANAG 4569 (może zostać zwiększone do 4) i przeciwminową 4A/4B w odpowiedniku 150 kg TNT. Żołnierze mają do dyspozycji także specjalne fotele przeciwwybuchowe SafePro.

Wersja transportera piechoty zostanie wyposażona w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia ARX20  z 20-mm armatą automatyczną 10M621, pojedynczym 7,62-mm sprzężonym km i czterema wyrzutniami granatów dymnych. Opcjonalnie, karabin maszynowy może zostać zastąpiony przez wkm 12,7 mm. Titus został zintegrowany z systemem dowodzenia i kontroli Finders, obejmującym m.in. zestaw kamer o pokryciu 360 stopni i rozpoznawcze systemy bezzałogowe, a także ochrony przed zagrożeniami NBC (nuclear, biological, chemical).

Pojazd dostosowany dla służb policyjnych był testowany w 2016 przez jednostkę antyterrorystyczną RAID i specjalną BRI francuskiej Policji Narodowej, lecz nie złożono dotąd zamówienia. Z kolei testy wersji C2 zostały przeprowadzone przez siły zbrojne Albanii i oczekiwane jest podpisanie umowy.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ