Najnowszy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyRozwiązania Zuradu w walce z COVID-19 - MILMAG - Magazyn Militarny

Rozwiązania Zuradu w walce z COVID-19

8 października Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) poinformowała, że wchodząca w jej skład spółka Zurad z Ostrowi Mazowieckiej wygrała pierwszy w Polsce kompleksowy przetarg na utworzenie obszaru obserwacyjno-izolacyjnego, systemu segregacji (triażu) i bezpiecznego transportu pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2. System składa się z sześciu kontenerów, które trafią do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

System składa się z sześciu kontenerów, które trafią do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie 

To pierwszy tego typu projekt, w ramach którego spółka Zurad, przy współudziale kooperanta Modular Systemz Ogorzelic, dostarczy zespół kontenerów do triażu. Zaproponowane rozwiązanie umożliwi minimalizację ryzyka transmisji patogenu SARS-CoV-2 na osoby zgłaszające się do szpitala, niezarażone koronawirusem. Chodzi o pacjentów przyjmowanych na wizyty i zabiegi planowe. 

Adam Jabłoński, prezes zarządu spółki Zuradpowiedział, że zaproponowane przez nas rozwiązanie, które wygrało przetarg, nie jest pierwszym służącym do walki z koronawirusem. Nasza firma ma w tym już pewne doświadczenia, jak choćby RobUV służący do dezynfekcji pomieszczeń. Przykładamy wielką wagę do walki z COVID-19, dlatego staramy się oferować rozwiązania ułatwiające funkcjonowanie służbom zaangażowanym w działania prozdrowotne.

Zaproponowane rozwiązanie umożliwi minimalizację ryzyka transmisji patogenu SARS-CoV-2 na osoby zgłaszające się do szpitala, niezarażone koronawirusem

Jednym z kluczowych elementów triażu jest przeprowadzenie wywiadu medycznego i uzyskanie wyniku testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w jak najkrótszym czasie. Istotne jest sterowanie ruchem pacjentów tak, by nie narażać personelu szpitala i pacjentów na zarażenie SARS-CoV-2.   

Proponowane rozwiązanie zabudowy kontenerowej Zuradu może być wykorzystane w razie wystąpienia innych typów klęsk żywiołowych lub epidemicznych / Zdjęcia: PGZ

W wyposażeniu kontenerów jako opcja będzie możliwa instalacja systemu lamp UV-C do dekontaminacji i dezynfekcji pomieszczeń. Został on opracowany przez spółkę Zurad i jest już stosowany przy robocie RobUV. Za to właśnie rozwiązanie, będące wynikiem wspólnych prac rozwojowych pracowników Politechniki Białostockiej oraz kadry technicznej spółki Zurad, została przyznana nagroda Defender na tegorocznym XXVIII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO 2020 w Kielcach (MSPO 2020: Defendery przyznane, 2020-09-11).

Dodatkowymi funkcjonalnościami dostępnymi w opcji będą:
- montaż systemu wentylacji o właściwej ilości wymian z odzyskiem ciepła;
- bramka biometryczna z pomiarem temperatury;
- system do rozpoznawania i identyfikacji twarzy oraz system do skanowania dokumentów;
- pomieszczenia izolujące pacjenta z podejrzeniem zarażenia SARS CoV-2;
- systemy komunikacji werbalnej – system ma służyć komunikacji z pacjentem przebywającym w kontenerze;
- system termowizyjny w podczerwieni – stale monitorujący ciepłotę ciała osób przebywających w poczekalniach. 

Proponowane rozwiązanie zabudowy kontenerowej Zuradu może być wykorzystane w razie wystąpienia innych typów klęsk żywiołowych lub epidemicznych. Modułowość systemu pozwala też na dostosowanie do wymaganej funkcji i potrzeb użytkownika, łatwy transport, montaż, jak i przechowywanie (MSPO 2020: Kabina izolacyjna od Lubawy, 2020-09-11).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ