MILMAG SOL już online! Czytajcie & rozsyłajcie dobrą nowinę! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyGen. Andrzejczak nie zostanie Szefem Komitetu Wojskowego NATO - MILMAG - Magazyn Militarny

Gen. Andrzejczak nie zostanie Szefem Komitetu Wojskowego NATO

9 października szefowie obrony państw członkowskich NATO zdecydowali, że nowym Przewodniczącym Komitetu Wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego (Chairman of the NATO Military Committee) zostanie niderlandzki admirał Rob Bauer, odrzucając jednocześnie kontrkandydaturę szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. Rajmunda T. Andrzejczaka.

Polskim kandydatem na Przewodniczącego Komitetu Wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego był obecny szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. Rajmund T. Andrzejczak / Zdjęcie: Sztab Generalny Wojska Polskiego

Polski oficer został oficjalnie zarekomendowany przez rząd 29 sierpnia br. Głosowanie miało odbyć się pierwotnie 18 września, ale zostało przesunięte z powodu pandemii COVID-19. Poza tym, miało odbyć się spotkanie trzydziestu najważniejszych oficerów NATO w Rzymie, ale zdecydowano o głosowaniu niejawnym w trybie korespondencyjnym (Gen. Andrzejczak kandydatem na Szefa Komitetu Wojskowego NATO, 2020-08-29).

Szef Obrony Królestwa Niderlandów, adm. Rob Bauer formalnie obejmie drugi najważniejszy, po sekretarzu generalnym, urząd w NATO w czerwcu przyszłego roku, zastępując na tym stanowisku brytyjskiego marszałka lotnictwa Sir Stuarta Williama Peacha. Obecny Przewodniczący pogratulował swojemu następcy, podkreślając jego zasługi i silne przywództwo w siłach zbrojnych Niderlandów. Przypomniał także zaangażowanie niderlandzkiego oficera w działalność Komitetu, podkreślając, że nie mógłby przekazać przewodnictwa bardziej odpowiedniemu kandydatowi.

Sam zainteresowany po ogłoszeniu decyzji poinformował, że to ogromny zaszczyt dla niego i wyzwanie w tak ważnym dla całego Sojuszu momencie historii. Adm. Rob Bauer dodał, że w dobie coraz bardziej złożonych zagrożeń i wyzwań dla bezpieczeństwa należy zachować spójność w ramach Sojuszu, zapewnić zdolność reagowania, gotowość i jego wzmocnienie.

Wcześniej, Przewodniczącymi Komitetu Wojskowego NATO było dziewiętnastu oficerów z Czech, Danii, USA, Włoch, Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Niderlandów, Belgii, Turcji, Portugalii, Grecji i Francji. Co ciekawe, w przypadku Niderlandów, adm. Rob Bauer będzie trzecim przedstawicielem tego państwa na tym stanowisku. Pierwszy był gen. Ben Hasselman, który pełnił urząd od stycznia 1957 do kwietnia 1961, natomiast drugim był gen. Cor de Jager – od listopada 1983 do września 1986.

Biografia
Rob Bauer (ur. 1962 w Amsterdamie) wstąpił do królewskiej niderlandzkiej marynarki wojennej (Koninklijke Marine) po rozpoczęciu studiów na Royal Naval College (Den Helder) w 1981 i został przyjęty do służby jako oficer marynarki w 1984. W ciągu pierwszych dwudziestu lat swojej służby zajmował wiele stanowisk operacyjnych na morzu, na przemian z różnymi stanowiskami na lądzie, podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe.

Admirał Rob Bauer jest Szefem Obrony Królestwa Niderlandów od lipca 2017 / ministerstwo obrony Królestwa Niderlandów

W latach 2005-2007 był dowódcą fregaty rakietowej HNLMS Hr. Ms. De Ruyter (F804), typu De Zeven Provinciën. W tym czasie jego okręt był częścią Stałego Zespołu Sił Morskich NATO - SNMG2 (Standing NATO Maritime Group Two, SNMG2) na Morzu Śródziemnym w ramach operacji Active Endeavour. Pod koniec 2006 został oddelegowany do Bahrajnu, gdzie przez pięć miesięcy pełnił funkcję zastępcy dowódcy zespołu zadaniowego Task Force 150 w ramach operacji Enduring Freedom. W latach 2010-2011 był dowódcą okrętu desantowego HNLMS Johan de Witt (L801), typu Rotterdam.

Po awansie na komandora w kwietniu 2011 został mianowany zastępcą dyrektora ds. planów operacyjnych i innowacji, koncentrując się na przyszłości organizacji całych sił zbrojnych Królestwa Niderlandów. Jedenaście miesięcy później został awansowany do stopnia kontradmirała i mianowany dyrektorem ds. planów operacyjnych i innowacji, odpowiadając za strukturę i organizację sił zbrojnych, w tym nowo utworzonego Dowództwa Cyberobrony. Przez następne trzy lata był także członkiem Rady Badań i Rozwoju Obrony, Krajowej Rady Cyberbezpieczeństwa oraz Rady Niderlandzkiej Straży Wybrzeża.

We wrześniu 2015 Bauer został mianowany Wiceszefem Obrony i jednocześnie awansowany na stopień wiceadmirała. Na początku 2017 został także przewodniczącym Komitetu Adaptacyjnego Sił Zbrojnych, który nadzoruje dążenie do bardziej elastycznej i zrównoważonej współpracy z prywatnymi spółkami i organizacjami, aby być lepiej przygotowanym do misji i wielu innych zadań. W lipcu 2017 został Szefem Obrony Królestwa Niderlandów, a 22 września został awansowany na stopień admirała, który jest najwyższym stopniem wojskowym.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ