MILMAG SOL już online! Czytajcie & rozsyłajcie dobrą nowinę! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyGen. Reudowicz zastępcą szefa BBN - MILMAG - Magazyn Militarny

Gen. Reudowicz zastępcą szefa BBN

12 października Biuro Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) poinformowało, że generał dywizji Andrzej Reudowicz został mianowany decyzją prezydenta RP Andrzej Dudy na stanowisko zastępcy szefa BBN, Pawła Solocha.

Od lipca 2016 do lipca 2019, gen. dyw. Andrzej Reudowicz pełnił funkcję dowódcy Połączonego Centrum Przygotowania Bojowego (Joint Warfare Centre, JWC) w Stavanger w Norwegii / Zdjęcie: NATO 

Gen. dyw. Andrzej Reudowicz pełnił do tej pory funkcję dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN (począwszy od 2 września 2019). Na nowym stanowisku zastąpił odwołanego 11 października Dariusza Gwizdały, który został z kolei wybrany jako członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) (Nowy członek zarządu Grupy PGZ, 2020-10-12).

Andrzej Reudowicz (ur 1961) jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych oraz Akademii Obrony Narodowej. Przed objęciem stanowiska w BBN, od lipca 2016 do lipca 2019, pełnił funkcję dowódcy Połączonego Centrum Przygotowania Bojowego (Joint Warfare Centre, JWC) w Stavanger w Norwegii, które tworzą reprezentanci 15 państw NATO. Jednostka ta jest odpowiedzialna za planowanie i prowadzenie ćwiczeń o charakterze połączonym na poziomie operacyjnym.

15 sierpnia 2016 z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymał awans na stopień generała dywizji. W latach 2015-2016 zajmował stanowisko dowódcy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Bolesława Krzywoustego. Od kwietnia 2014 był szefem Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych w Inspektoracie Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (IWL DG RSZ).

W latach 2011-2013 był szefem Centrum Dowodzenia Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ). Od 2013 był szefem grupy projektowej w Zespole do Spraw Nowego Systemu Kierowania i Dowodzenia Sił Zbrojnych RP oraz szefem Zespołu w grupie organizacyjnej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Od 1 sierpnia 2008 do 1 lipca 2011 był dowódcą 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka. W okresie od października 2010 do kwietnia 2011 dowodził VIII zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) w Afganistanie. Wcześniej pełnił służbę m.in. jako: główny specjalista w Zarządzie Operacji Lądowych Dowództwa Wojsk Lądowych (WL), asystent w PKW w Składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku, zastępca dowódcy 15. Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego, starszy specjalista Oddziału Planowania Operacyjnego Dowództwa Wojsk Lądowych, szef sztabu – zastępca dowódcy 13. Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera czy jako dowódca batalionu piechoty w 33. pułku zmechanizowanym. Od 2011 generał Andrzej Reudowicz pełni funkcję Kanclerza Orderu Krzyża Wojskowego.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ