Październikowy MILMAG SOL już online!  »

MILMAG - Magazyn MilitarnySCAR-H PR we Francji - MILMAG - Magazyn Militarny

SCAR-H PR we Francji

Sztab francuskich wojsk lądowych EMAT (l'état-major de l'armée de Terre) poinformował o rozpoczęciu szkolenia żołnierzy do nowych karabinów wyborowych FN SCAR-H PR. Broń zamówiono 13 grudnia 2019 roku. Dostawcą systemu strzeleckiego jest belgijska spółka OIP Sensor Systems.

Sztab francuskich wojsk lądowych EMAT poinformował o rozpoczęciu szkolenia strzelców wyborowych z nowymi karabinami FN SCAR-H PR. / Zdjęcie: EMAT

Pierwsze szkolenie dla strzelców i rusznikarzy odbyło się od 28 września do 2 października w centrum szkoleniowym EMB (Les écoles militaires de Bourges) w Bourges. Instruktorów zapoznawano z bronią oraz celownikiem optycznym. Po zakończeniu szkolenia ich zadaniem ma być szkolenie innych. Pierwsze jednostki mają zostać przezbrojone w nowe karabiny wyborowe w 2021 roku.

Zgodnie z zapisami umowy, 150 SCAR-H PR wraz z celownikami i tłumikami dźwięku ma trafić do Francji w listopadzie 2020 roku. Dostawę przystawek nokto- i termowizyjnych zaplanowano na maj 2021.

Pierwsze szkolenie dla strzelców i rusznikarzy odbyło się od 28 września do 2 października w centrum szkoleniowym Les écoles militaires de Bourges. / Zdjęcie: EMAT

Umowę realizuje belgijska spółka OIP Sensor Systems of Belgium we współpracy z niemieckim przedsiębiorstwem Telefunken-Racoms. Obydwa te podmioty odpowiedzialne są za opracowanie przystawek TIGRIS IL (I2) i IR. W pierwszej wykorzystane zostaną wzmacniacze 4G Photonis, w drugiej rozwiązania fracuskie Device-ALab i Lynred.

Broń produkowana jest przez belgijską fabrykę FN Herstal i dostarczana z 10- i 20-nabojowymi magazynkami. Celownik optyczny to niemiecki Schmidt & Bender PMII ShortDot Dual CC 1-8x24. Broń wyposażona jest w szwajcarski tłumik dźwięku B&T Rotex V. Dwójnóg z kolei, produkowany jest przez francuską spółkę PGM Precision.

Niemiecki MEN ma dostarczyć naboje 7,62 mm x 51 NATO z pociskami precyzyjnymi (Match) i przeciwpancernymi (AP). Ta druga amunicja została opracowana na zlecenie francuskich sił zbrojnych. Założeniem jest przebicie 16-mm płyty RHA.

Analiza
W 2016 roku EMAT rozpoczął działania w celu pozyskania nowego samopowtarzalnego karabinu wyborowego określanego jako FPSA (fusil de précision semi-automatique; Karabin wyborowy dla Francji, 2018-07-01; Karabin FPSA dla Francji, 2018-08-17). Broń miała być kupiona z celownikiem optycznym, przystawkami nokto- i termowizyjną, tłumikiem dźwięku i dużą partią precyzyjnej amunicji 7,62 mm x 51 NATO. Konstrukcja miała zastąpić wcześniej używany, powtarzalny model FRF2 używany od lat 1980.

W roku 2019, po miesiącu prób porównawczych między czterema rywalizującymi konstrukcjami, zdecydowano o wyborze belgijskiego karabinu wyborowego SCAR-H PR opracowanego przez przedsiębiorstwo FN Herstal. Broń wybrano ze względu na najlepsze właściwości w dziedzinie niezawodności, precyzji i ergonomii. Zdecydowano o późniejszym zakupie przystawek nokto- i termowizyjnych.

Francuzi zamówili 2730 karabinów SCAR-H PR dla wojsk lądowych (l’armée de Terre), marynarki (la Marine nationale) i lotnictwa (l’armée de l’Air). Do końca 2021 roku 2620 nowych konstrukcji ma trafić do wojsk lądowych.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ