Nowy MILMAG D&S już online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyStrzelby dla brytyjskiego wojska - MILMAG - Magazyn Militarny

Strzelby dla brytyjskiego wojska

19 października brytyjska agencja zakupów wojskowych i wsparcia MoD Abbey Wood opublikowała postępowanie na dostawę strzelb gładkolufowych kalibru 12 (określanych w warunkach przetargu mianem Breaching Shotgun, dosłownie strzelby torującej).

Brytyjskie siły zbrojne rozpoczęły poszukiwania nowych strzelb gładkolufowych kalibru 12. Broń ma zostać wprowadzona do uzbrojenia w latach 2020. i pozostać w służbie przez dekadę. Zastąpi obecnie używaną strzelbę samopowtarzalną L128A1 (Benelli M4). / Zdjęcia: British Army

Umowa ma obejmować dostawy w ciągu pięciu lat 240 konstrukcji strzeleckich. Liczba ta może ulec zmianie. Szacowana wartość kontraktu to 2,5 mln funtów (12,6 mln zł). Chętni mają czas do 30 listopada na dostarczenie propozycji, kryterium oceny jest ekonomiczne, po spełnieniu wymagań (Strzelby dla Brytyjczyków, 2020-07-23).

Poszukiwana jest konstrukcja może być dostarczona w dwóch wariantach długim (Long Range Breaching Shotgun, LRBS) i krótkim (Short Range Breaching Shotgun, SRBS) lub w postaci modelu uniwersalnego (Combined Solution Breaching Shotgun, CSBS). W przypadku zamówienia kombinacji LRBS i SRBS ogólna liczba zamawianych konstrukcji będzie podzielona między dwie odmiany.

Odmiana długa LRBS to konstrukcja znajdująca się na poziomie gotowości technologii 7 i wyższym, czyli na końcowym etapie rozwoju, po badaniach z większością dokumentacji technicznej, szkoleniowej i serwisowej już przygotowanej.

Strzelba w odmianie Long Range Breaching Shotgun ma umożliwiać rażenie celów różnymi rodzajami amunicji na dystansie 100 metrów i więcej, mieć możliwość zamocowania obecnie wykorzystywanych celowników i mieć komorę nabojową do amunicji o długości 76 mm. Zgodnie z wymaganiami, strzelba ma być wyposażona w manipulatory w konfiguracji karabinka AR-15/M16. Czas ponownego załadowania LRBS nie może przekraczać 10 sekund. Sama konstrukcja nie może mieć długości przekraczającej 1041 mm.

Strzelba gładkolufowa w odmianie skróconej Short Range Breaching Shotgun podobnie ma znajdować się co najmniej na poziomie 7 gotowości technologicznej. Broń ma pozwalać na rażenie różnymi pociskami ładowanych do komory 76 mm celów znajdujących się na bliskim dystansie. Tak samo, SRBS ma mieć manipulatory umieszczone podobnie jak w karabinku AR-15/M16 i być ładowana do pełna w czasie poniżej 10 sekund. Długość broni nie może być większa niż 660 mm.

Combined Solution Breaching Shotgun to model, który ma łączyć w sobie cechy LRBS i SRBS, pozwalać na zwalczanie celów na odległościach bliskich i przekraczających 100 metrów. Brytyjczycy także w tym przypadku dopuszczają broń na 7 poziomie gotowości technologii. Reszta wymagań, czyli komora nabojowa 76 mm, czas ładowania poniżej 10 sekund oraz wykorzystanie manipulatorów z AR-15 są identyczne. Strzelba nie może być dłuższa od 660 mm.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ