Nowy MILMAG D&S już online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyIndie zamawiają granaty MMHG - MILMAG - Magazyn Militarny

Indie zamawiają granaty MMHG

Indyjskie ministerstwo obrony podpisało z prywatną spółką Economic Explosives Limited (EEL) (część Solar Group z Nagpur, z podmiotem wiodącym Solar Industries India) umowę o wartości 4 090 000 000 INR (216 mln zł) na dostawę nowoczesnych granatów uniwersalnych Shivalik MMHG (Multi-Mode Hand Grenade). Zamówienie obejmuje dostawy miliona MMHG do 2022 roku i pierwszy raz zlecono je prywatnemu przedsiębiorstwu (Indyjskie embargo na import broni, 2020-08-11; Indyjskie zakupy, 2020-09-30).

Multi-Mode Hand Grenade to granat uniwersalny, składający się z zapalnika, granatu zaczepnego i nakładki odłamkowej. W nakręcanej na korpus wkładce zatopiono dużą liczbę prefragmentowanych odłamków o cylindrycznym kształcie.

Nowa konstrukcja zastąpi używane obecnie archaiczne granaty ręczne No 36M. To lokalna wersja  brytyjskiego No 36 Mills Bomb z czasów II wojny światowej, produkowanego przez państwowy koncern Ordnance Factory Board. Model ten charakteryzował się problemami z niezawodnością zapalnika oraz podczas wybuchu generował przypadkowe odłamki, często groźne dla samego rzucającego żołnierza.

Granat uniwersalny MMHG został opracowany przez podległe agencji badawczo-rozwojowej DRDO (Defence Research and Development Organisation) laboratorium TBRL (Terminal Ballistic Research Laboratories) z Czandigarh. Konstrukcja została nazwana Śiwalik (Shivalik), tak jak nazywa się pasmo górskie wchodzące w skład Himalajów i wznoszące się na wysokość do 2000 metrów n.p.m.

MMHG w wersji zaczepnej ma masę 250 g, wysokość 129 mm, średnicę 46 mm i maksymalny zasięg rzutu 40 m. W odmianie obronnej z założoną nakładką masa wynosi 490 g, wysokość 139 mm, średnica 63 mm, a maksymalny zasięg rzutu spada do 35 metrów. / Zdjęcia: EEL/DRDO

Multi-Mode Hand Grenade to granat uniwersalny, składający się z zapalnika, granatu zaczepnego i nakładki odłamkowej. W nakręcanej na korpus wkładce z tworzywa sztucznego zatopiono 3800 prefragmentowanych odłamków o cylindrycznym kształcie. Zostały wykonane z miękkiego stopu stali. Dzięki temu osiągnięto satysfakcjonujące i powtarzalne pole rażenia granatu ręcznego. Promień oddziaływania odłamków to 10 metrów. MMHG w postaci granatu zaczepnego ma promień rażenia 5 metrów.

Rozwój nowego modelu rozpoczął się 15 lat temu. Samo laboratorium badawcze TBRL przekazało prawa do granatu Shivalik do EEL w 2016 roku. Cztery lata zajęło dopracowanie konstrukcji i wykonanie wszystkich badań kwalifikacyjnych nowego modelu. Granat testowano w różnych warunkach, a producent twierdzi, że gwarantuje powyżej 95-procentową niezawodność i bezpieczeństwo użycia MMHG.

MMHG w wersji zaczepnej ma masę 250 g, wysokość 129 mm, średnicę 46 mm i maksymalny zasięg rzutu 40 metrów. W odmianie obronnej z założoną nakładką masa Shivalik zostaje zwiększona do 490 g, wysokość wynosi 139 mm, średnica 63 mm, a maksymalny zasięg rzutu spada do 35 metrów.

Granat elaborowany jest materiałem wybuchowym Compound B. Czas opóźnienia zapalnika to 3,5-4,5 sekundy. Shivalik dostosowano do działania w temperaturach od -20 do +55 °C, czas przechowywania to minimum 15 lat.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ