Nowy MILMAG D&S już online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyArcher oferowany US Army - MILMAG - Magazyn Militarny

Archer oferowany US Army

19 października spółka BAE Systems poinformowała, że zaoferowała amerykańskim wojskom lądowym (US Army) kołowe 155-mm armatohaubice Archer. Oferta została złożona w odpowiedzi na zapytanie ofertowe US Army dotyczące systemu uzbrojenia tej klasy. Archer zostanie zaprezentowany podczas prób ogniowych na poligonie Yuma Proving Ground w Arizonie na początku przyszłego roku.

Etatowa załoga 155-mm kołowej armatohaubicy Archer składa się z trzech żołnierzy, ale dzięki wysokiemu poziomowi automatyzacji prowadzenia ognia, może ona zostać zredukowana do jednego żołnierza. / Zdjęcie: BAE Systems

Opublikowane 30 lipca br. zapytanie ofertowe przewiduje ocenę 155-mm mobilnych armatohaubic pod względem przyszłych wymagań taktyczno-technicznych. Jak podkreśla BAE Systems, atutem systemu Archer jest fakt, iż od 2013 znajduje się w uzbrojeniu wojsk lądowych Szwecji (Svenska Armén), gdzie jest używany na podwoziu Volvo A30D 6x6. Dlatego system charakteryzuje się najwyższym poziomem gotowości technicznej i produkcyjnej. 

Chris King, dyrektor ds. rozwoju biznesu w BAE Systems powiedział, że Archer to sprawdzony system artyleryjski, który może szybko wejść do walki i ostrzeliwać nieprzyjaciela z dużej odległości, z dużą szybkostrzelnością oraz zmieniać położenie w bardzo krótkim czasie. Dzięki w pełni zautomatyzowanemu systemowi żołnierze mogą wykonywać swoją misję przy minimalnym wysiłku fizycznym i w krótkim czasie, pozostając pod osłoną w opancerzonej kabinie. 

Warto dodać, że we wrześniu ub. r. Archer na nowym podwoziu Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV) HX2 8x8 został zaoferowany brytyjskim wojskom lądowym (British Army). Wybór podwozia wynikał z faktu, że British Army jest już użytkownikiem powyższych samochodów ciężarowych (DSEI2019: Archer na podwoziu RMMV HX2, 2019-09-13). 

W przypadku US Army należy oczekiwać zaoferowania podwozia kompatybilnego ze sprzętem używanym w linii, np. Oshkosh HEMTT (Heavy Expanded Mobility Tactical Truck), które w ostatnim czasie zostało wybrane jako podwozie bazowe dla dwóch zamówionych baterii systemu przeciwrakietowego krótkiego zasięgu Iron Dome (IDDS-A) (US Army odbiera baterię Iron Dome, 2020-10-01). 

Archer może otworzyć ogień w ciągu 30 sek. od otrzymania rozkazu. Następnie może opuścić swoją pozycję strzelecką w ciągu następnych 30 sek., minimalizując zdolność wroga do skutecznej odpowiedzi ogniem. Jego magazyn mieści 21 pocisków, które można wystrzelić w czasie krótszym niż trzy minuty. Działo o długości 52 kalibrów może strzelać amunicją przeciwpancerną BONUS na odległość do 35 km, amunicją konwencjonalną na odległość do 40 km, a obecnie stosowaną amunicją precyzyjną, taką jak Excalibur, na odległość ponad 50 km. BONUS i Excalibur znajdują już się na wyposażeniu US Army (US Army zamawia amunicję BONUS, 2020-03-04). 

Potencjalnym kontrkandydatem Archera jest 155-mm kołowa armatohaubica Brutus MHS, która została zbudowana przez spółkę AM General i przetestowana w listopadzie 2018 przez żołnierzy 75. Brygady Artylerii Polowej US Army (75th Field Artillery Brigade) podczas ćwiczeń ogniowych MFIX (Maneuver and Fires Integration) w U.S. Army Fires Center of Excellence w Fort Sill w stanie Oklahoma. Została ona posadowiona na lżejszym, zmodyfikowanym 5-tonowym samochodzie ciężarowym M1083 z rodziny Oshkosh FMTV 6x6 (Family of Medium Tactical Vehicles) (2S43 Małwa ujawniona, 2020-07-21, Eksperymentalny Brutus 155 mm, 2018-11-05).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ