Nowy MILMAG D&S już online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyRumuńskie IAR-330 wracają z Mali - MILMAG - Magazyn Militarny

Rumuńskie IAR-330 wracają z Mali

Ministerstwo obrony Rumunii poinformowało o rozpoczęciu wycofywania do kraju komponentu lotniczego, wchodzącego w skład kontyngentu wojskowego w Mali. Trzy śmigłowce wielozadaniowe IAR-330 opuściły już miejsce dotychczasowego stacjonowania. Wiropłaty powinny znaleźć się w Rumunii na początku listopada.

Trzy rumuńskie śmigłowce IAR-330 są w Bamako, gdzie przygotowuje się je do transportu do kraju. Czwarty statek powietrzny tego typu, który współtworzył komponent lotniczy kontyngentu i został poważnie uszkodzony w wyniku burzy piaskowej latem br., został odesłany do kraju 23 października na pokładzie ciężkiego samolotu transportowego C-17 Globemaster III. Rumuńskie śmigłowce wylatały na misji w Mali ponad 1250 h / Zdjęcia: MO Rumunii

We wczesnych godzinach porannych 27 września trzy śmigłowce wielozadaniowe IAR-330 wystartowały z Camp Gastor w Gao na zachodzi Mali i odleciały do odległego o ok. 1000 km Bamako, stolicy kraju.

Lot do Bamako trwał ok. 7 godzin, wliczając w to międzylądowanie w Mopti w celu uzupełnienia paliwa. Na pokładzie śmigłowców znajdowało się 11 osób, w tym załogi i personel obsługowy.

Wkrótce po przybyciu do Bamako zaczęto przygotowywać śmigłowce do dalszej części podróży, jaką odbyć mają na pokładzie użyczonego przez ONZ samolotu transportowca AN-124 Rusłan. W tym celu zdemontowano m.in. łopaty wirników, dzięki czemu wiropłaty pomieszczą się w ładowni An-124.

15 października liczący przeszło 100 osób kontyngent rumuński zakończył swoją trwającą rok służbę w ramach Wielowymiarowej Zintegrowanej Misji Stabilizacyjnej w Mali (MINUSMA – United Nations Integrated Stabilization Mission in Mali). Przed rokiem Rumuni zluzowali kontyngent kanadyjski.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ