MILMAG 05/2020 już dostępny: ponad 160 stron do przeczytania »

MILMAG - Magazyn MilitarnyEwolucja Springfield Armory XD-S - MILMAG - Magazyn Militarny

Ewolucja Springfield Armory XD-S

Przedsiębiorstwo Springfield Armory z Illinois dołączyło do oferty uaktualnioną wersję popularnego, kieszonkowego pistoletu samopowtarzalnego XD-S, produkowanego z przeznaczeniem do codziennego noszenia. XD-S Mod.2 jest bezpośrednim konkurentem pistoletów takich jak Glock 43, czy S&W M&P Shield M2.0.

Pistolet oferowany jest w odmianach zasilanych nabojami 9 mm x 19 Parabellum, 11,43 mm x 23 (.45 ACP), oraz .40 S&W. Magazynki z wcześniejszej generacji XD-S są kompatybilne z nową odmianą. /Zdjęcia i film: Springfield Armory

Mod.2 od poprzednika odróżnia przede wszystkim ukształtowanie i faktura chwytu, wprowadzono delikatne podcięcia na palce oraz agresywną powierzchnię zwiększającą przyczepność dłoni. Chwyt wyprofilowano w sposób pozwalający na umiejscowienie dłoni wyżej, ułatwiając kontrolę podrzutu. Kształt zamka również został nieco zmieniony, wprowadzono nacięcia ułatwiające przeładowanie pod nazwą Posi-Wedge. Jak twierdzi producent, mechanizm spustowy został poprawiony, poprzez wygładzenie drogi spustu i zwiększenie kultury pracy.

Ostatnią zmianą są przyrządy celownicze, w muszce pozostawiono wkładkę światłowodową, natomiast szczerbinka z dwoma białymi punktami została wyprofilowana ułatwiając przeładowanie jedną ręką, przy pomocy elementów otoczenia lub garderoby. Springfield Armory oferuje również możliwość zamówienia pistoletu z przyrządami celowniczymi w postaci muszki Ameriglo Pro-Glo, z wkładką trytową otoczoną fluorescencyjnym rękawem, oraz czarną szczerbinką z półką do jednoręcznych przeładowań.Pistolety XD-S Mod.2 posiadają lufy o długości 85 mm, tak samo jak zamki - wykończone metodą węgloazotowania (Tennnifer/Melonite). Wysokość pistoletu z magazynkiem 5-nabojowym to 112 mm, długość 165 mm, szerokość - 25 mm. Masa z magazynkiem bez amunicji to 610 gramów. Pistolety dostarczane są do odbiorców z dwoma magazynkami, w wersji do amunicji 9 mm x 19 Parabellum mieszczącymi 5 i 6 nabojów. Producent oferuje również magazynki 7-nabojowe.

Ceny sugerowane XD-S Mod.2 na rynku amerykańskim, to 568 USD (1,93 tys. zł) w wersji z przyrządami dziennymi, 618 USD (2,1 tys. zł) z przyrządami nocnymi lub 598 USD (2,03 tys. zł) z przyrządami dziennymi i laserowym wskaźnikiem celu Viridian Reactor 5.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ