Nowy MILMAG D&S już online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyWydłużenie eksploatacji szwajcarskich CV90 - MILMAG - Magazyn Militarny

Wydłużenie eksploatacji szwajcarskich CV90

18 listopada br. spółka BAE Systems poinformowała, że jej szwedzki oddział, BAE Systems Hägglunds, otrzymał zlecenie od szwajcarskiego federalnego urzędu zakupów obronnych Armasuisse  na dalsze wsparcie i wydłużenie eksploatacji bojowych wozów piechoty CV9030CH, znanych jako Schützenpanzer 2000 (Szwajcaria odbiera Mörser 16, 2020-04-29).

Szwajcaria jest jednym z siedmiu europejskich użytkowników użytkujących bojowe wozy piechoty z rodziny CV90. Pozostałe to Dania, Estonia, Finlandia, Norwegia, Szwecja i Niderlandy / Zdjęcie: BAE Systems

Program pozwoli na wydłużenie eksploatacji 186 pojazdów do co najmniej roku 2040 i znacznie zwiększy możliwości platformy w niektórych obszarach. Modyfikacje obejmą przede wszystkim wymianę starzejących się komponentów optycznych i optoelektronicznych, a także elektrycznych i elektronicznych, co zamawiający wskazał jako podstawowe problemy floty pojazdów (Eagle V 6x6 dla Szwajcarii, 2019-12-07).

Planowane jest wdrożenie technologii zawieszenia hydropneumatycznego Active Damping, która pozwoli na redukcję zużycia podstawowych komponentów, a co za tym idzie minimalizację kosztów eksploatacyjnych oraz na zwiększenie osiągów w terenie i komfortu jazdy dla załogi i desantu. Nowa architektura systemów elektronicznych pozwoli na wdrożenie nowych technologii, w tym dookólnego systemu obserwacji dla załogi, zwiększającego świadomość sytuacyjną, skuteczność i przeżywalność na polu walki, a także bezpieczniejsze planowanie tras przejazdu i sprawniejsze namierzanie celów (CV90 z Spike LR, 2020-01-08).

Warto podkreślić, że w ramach wdrożenia  CV9030CH w 2003 w szwajcarskich wojskach lądowych, ówczesna spółka Hägglunds Vehicle AB (obecnie BAE Systems Hägglunds) nawiązała bliską współpracę z lokalnym przemysłem, aby spełnić wymogi Armasuisse. Dlatego nowa umowa obejmie wieli poddostawców ze Szwajcarii. Wybrane podmioty dostarczą np. nową generację bloków elektroniki pokładowej, kable elektryczne czy komponenty mechaniczne (CV9035NL z Iron Fist, 2019-09-19).

Jednym z partnerów została spółka RUAG, która dostarczy nowe pomocnicze jednostki napędowe APU. Spółka uczestniczy w programie wsparcia eksploatacji CV9030CH, zapewnienia autonomii części zamiennych i utrzymania gotowości operacyjnej poprzez Centrum Kompetencji Materiałowych (Materialkompetenzzentrum) (Pierwsze moździerze Mjölner dostarczone, 2019-09-11).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ