Grudniowy MILMAG Shooting Outdoor Lifestyle! »
Grudniowy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyGidrán 4x4 powstanie na Węgrzech - MILMAG - Magazyn Militarny

Gidrán 4x4 powstanie na Węgrzech

21 grudnia sekretarz węgierskiego komisarza rządowego ds. obrony Gáspár Maróth poinformował na konferencji prasowej, że we współpracy z niemiecką grupą Rheinmetall AG, zostanie opracowany nowy opancerzony pojazd minoodporny Gidrán 4x4, bazujący na tureckim Ejder Yalçın (Dragon). Produkcją zajmie się nowo tworzona spółka joint venture Rheinmetall Hungary, która w nowych zakładach w miejscowości Zalaegerszeg w komitacie Zala, w zachodniej części Węgier, będzie montować bojowe wozy piechoty KF41 Lynx (Budowa zakładów KF41 Lynx na Węgrzech, 2020-12-18).

Węgry, w kooperacji z Niemcami, opracują nowy opancerzony pojazd minoodporny Gidrán 4x4, bazujący na tureckim Ejder Yalçın

Ministerstwo obrony Węgier zamówi ponad 300 takich pojazdów, które zostaną wyprodukowane w nowo budowanych zakładach w miejscowości Kaposvár w komitacie Somogy, w ramach drugiej fazy programu partnerstwa strategicznego z Niemcami (pierwsza faza obejmie produkcję bwp KF41 Lynx). Partnerem niemiecko-węgierskiego konsorcjum będzie turecka spółka Nurol Makina, która dostarczy pojazdy bazowe Ejder Yalçın, z których 10 egzemplarzy już jest wyposażeniu węgierskich wojsk lądowych (Magyar Szárazföldi Haderő) z 40 zamówionych w roku 2018.

Pojazdy Gidrán 4x4 będą stopniowo integrowane z europejskimi systemami uzbrojenia. W ramach prac badawczo-rozwojowych ma zostać podniesiony stopień ochrony balistycznej i przeciwminowej, aby zapewnić wysoki stopień ochrony załogi i transportowanych żołnierzy.

Węgierskie siły zbrojne użytkują obecnie 10 z 40 zamówionych pojazdów Ejder Yalçın, które zostały niedawno dostarczone przez spółkę Nurol Makina / Zdjęcia: ministerstwo obrony Węgier

Oprócz produkcji bwp KF41 i pojazdów Gidrán 4x4, spółka Rheinmetall Hungary będzie odpowiedzialna również za produkcję materiałów wybuchowych na potrzeby krajowe i europejskie, a drugi amunicji wielkokalibrowej, w ramach wcześniej pozyskanej licencji na produkcję 120-mm moździerzy austriackiej spółki Hirtenberger Defence Europe.

Warto dodać, że na Węgrzech będzie również produkowany 10-tonowy Komondor, również pojazd klasy MRAP (Mine Resistant Ambush Protected), bazujący na licencji tureckiego Nurol Makina, bazujący na NMS 4x4 (Yörük). Co ciekawe, taką samą nazwę miał zaprezentowany po raz pierwszy podczas wystawy AIV (International Armoured Vehicles) 2013 przez lokalną spółkę Respirator inny pojazd klasy MRAP. 

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ