Nowy MILMAG, tym razem ponad 200 stron! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyBeretta PMX dla Karabinierów - MILMAG - Magazyn Militarny

Beretta PMX dla Karabinierów

19 stycznia dowództwo Korpusu Karabinierów (Comando Generale dell’Arma dei Carabinieri) poinformowało o zawartej 20 grudnia 2017 umowie na dostawę pierwszej partii pistoletów maszynowych Beretta PMX. Nowa konstrukcja powstała na zlecenie tej formacji, stąd zakupu dokonano w trybie negocjacji z wybranym producentem, zakładami Fabbrica d'Armi Pietro Beretta (Beretta PMX-D7, 2017-05-14).

Zamówiony przez Korpus Karabinierów pistolet maszynowy Beretta PMX ma 175-mm kutą na zimno lufę z sześcioma bruzdami prawoskrętnymi o skoku 254 mm (10 cali). Prędkość wylotowa 115-gr/7,45-g pocisku amunicji 9 mm x 19 wynosi 400 m/s. Długość całkowita z kolbą rozłożoną 640 mm, z kolbą złożoną 418 mm. Szybkostrzelność teoretyczna 900 strz./min.

Korpus Karabinierów zamówił tysiąc pistoletów maszynowych Beretta PMX. Wartość umowy wynosi 816 tys. EUR (3,38 mln zł) liczona bez 20-procentowego podatku VAT (IVA). Szacowany koszt jednostkowy nowego pistoletu maszynowego to 816 EUR (3,4 tys. zł) za sztukę. Nowa konstrukcja ma zastąpić pistolety maszynowe Beretta M12S/M12-S2, opracowane pod koniec lat 1950., których wytwarzanie zakończono kilka lat temu.

Wymaganiem Karabinierów było, aby obsługa nowej broni była jak najbardziej zbliżona do dotychczas używanego modelu, aby ułatwić szkolenie i zachować nawyki obsługowe. PMX powstał we współpracy z szwajcarskim przedsiębiorstwem B&T, na bazie opracowanego w 2015 pistoletu maszynowego P26.

Mający 109 tys. etatów Korpus Karabinierów to – po wojskach lądowych, wojskach lotniczych i marynarce wojennej – czwarty rodzaj włoskich sił zbrojnych, pełniący rolę żandarmerii wojskowej i policji operującej poza obszarami miejskimi.

Konstrukcja

Pistolet maszynowy Beretta PMX zasilany nabojem 9 mm x 19 w klasycznym układzie z gniazdem magazynka przed chwytem pistoletowym, zadebiutował w listopadzie na targach policyjnych Milipol w Paryżu. To konstrukcja działająca na zasadzie wykorzystania energii odrzutu zamka swobodnego, strzelająca – jak wszystkie nowoczesne modele tego typu – z zamka zamkniętego.

Masa pistoletu maszynowego Beretta PMX bez magazynka to 2,4 kg, z pustym 30-nabojowym magazynkiem z przezroczystego polimeru wynosi 2,5 kg, zaś załadowanej 2,76 kg. Oznacza to, że jest ona o kilogram lżejsza, niż poprzednik model M12S/M12-S2 / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Komora zamkowa, komora spustowa i składana kolba wykonane zostały z tworzywa sztucznego. Obie komory połączone są za pomocą łącznika i nakrętki blokującej. Kolba w kształcie litery L składa się na prawą stronę pistoletu maszynowego PMX i jest zakończona stopką z wydatnym gumowym amortyzatorem. Broń dostosowana jest do strzelania ze złożoną kolbą, nie przeszkadza ona w dostępie do języka spustowego i chwytu pistoletowego. Stopka kolby składa się na równi z gniazdem magazynka.

W środku komory zamkowej znajduje się stalowa ramka, w której porusza się zamek. Na całej długości grzbietu komory zamkowej ulokowano długi odcinek uniwersalnej szyny montażowej. Na nim osadzono składane przyrządy celownicze. Kolejny, znacznie krótszy odcinek szyny znajduje się pod lufą. Dwie kolejne można dokręcić z boków.

Poza jednym, wszystkie manipulatory są dostępne dla strzelców prawo- i lewostronnych. Wyjątek to dźwignia zatrzasku zespołu ruchomego, ulokowana po lewej stronie broni. Rękojeść napinania jest przestawna. Standardowo umieszczono ją po lewej stronie broni, przemieszcza się wraz z zamkiem w wycięciu znajdującym się w komorze zamkowej. Napinacz można przełożyć na prawą stronę pistoletu maszynowego. Tutaj umieszczono okno wyrzutowe łusek, przechodzące w wycięcie w którym może poruszać się rękojeść.

Przełącznik rodzaju ognia oznaczony literami S (zabezpieczony), I (ogień pojedynczy) i R (ogień ciągły). Przejście od pozycji zabezpieczonej do ognia pojedynczego wymaga ruchu skrzydełka o 30 stopni, a do ognia ciągłego o dalsze 60 stopni. Ma to chronić przed przypadkowym przełączeniem na niewłaściwy tryb strzelania.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ