Grudniowy MILMAG Shooting Outdoor Lifestyle! »
Grudniowy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyPierwsze karabiny ASR dla USSOCOM - MILMAG - Magazyn Militarny

Pierwsze karabiny ASR dla USSOCOM

Barrett Firearms Manufacturing ujawnił, że amerykańskie Dowództwo Operacji Specjalnych zamówiło pierwszą partię powtarzalnych karabinów snajperskich Barrett Mk 22 ASR.

Mk 22 ASR to zmilitaryzowana wersja karabinu Barrett MRAD (Multi-Role Adaptive Design) / Zdjęcie: Barrett

Dostawa ma być zrealizowana w ramach programu ASR (Advanced Sniper Rifle) realizowanego przez Departament Obrony. Karabiny Mk 22 mają być dostarczane w ramach wartego 50 mln dolarów (prawie 185 mln zł) kontraktu, który został przyznany Barrettowi w marcu 2019. Pierwsze egzemplarze mają trafić w ręce komandosów już w styczniu 2021 (Mk 22 ASR dla Amerykanów, 2020-03-07).

W ramach postępowania Amerykanie poszukiwali nowego karabinu wyborowego do rażenia celów na dystansach przekraczających 1500 m, który może być dostosowany do strzelania różnymi typami amunicji w tym 7.62×51 mm NATO/.308 Winchester, .300 Norma Magnum oraz .338 Norma Magnum. Konwersja broni do nowego typu amunicji ma być realizowana w polu bez ingerencji rusznikarza.

Karabin snajperski Barrett Mk 22 ASR wyposażono w składaną kolbę z regulowaną poduszką policzkową. Komora zamkowa wykonana jest metodą skrawania z bloku aluminium, na jej grzbiecie umieszczona jest szyna akcesoryjna standardu NATO Accessory Rail/Picatinny. Komora spustowa z tworzywa sztucznego jest połączona z komorą zamkową za pomocą dwóch łączników, podobnie jak w karabinkach M16/M4.

 

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ