Najnowszy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyPancyr-S1 i Orłan-10E dla Mjanmy - MILMAG - Magazyn Militarny

Pancyr-S1 i Orłan-10E dla Mjanmy

21 stycznia podczas oficjalnej wizyty ministra obrony Federacji Rosyjskiej gen. Siergieja Szojgu doszło do podpisania umowy z resortem obrony Republiki Związku Mjanmy na dostawy nieujawnionej liczby samobieżnych zestawów artyleryjsko-rakietowych Pancyr-S1 oraz rozpoznawczych bezzałogowych statków latających (bsl) typu Orłan-10E. Oprócz umowy na dostawy sprzętu wojskowego, oba państwa podpisały porozumienie o współpracy w zakresie bezpieczeństwa lotów (Serbia odbiera zestawy Pancyr-S1, 2020-02-27).

 Mjanma stanie się jedenastym użytkownikiem rosyjskich zestawów artyleryjsko-rakietowych Pancyr-S1. Na początku ubiegłego roku swoje zestawy odebrała Serbia. Zestawy Pancyr-S1 są posadowione na podwoziu kołowym KamAZ-6560 (u większości użytkowników). Wyposażono je w wieżę z dwoma 30-mm armatami automatycznymi 2A38M oraz dwunastoma wyrzutniami pocisków rakietowych 57E6-E. Na wieży umieszczono również dwa radary z antenami z pasywnym skanowaniem elektronicznym (PESA) – jeden do śledzenia celów EHF, a drugi do kierowania ogniem UHF, a także głowicę optoelektroniczną, pracującą w podczerwieni. W skład baterii systemu Pancyr-S1, oprócz wozów ogniowych, wchodzą także wóz dowodzenia, pojazdy transportowo-załadowcze, pojazdy naprawczo-warsztatowe oraz wsparcia

Rosyjski minister obrony przybył do Naypyidaw (stolicy Mjanmy) w swojej pierwszej zagranicznej podróży w 2021 roku, w celu omówienia współpracy wojskowej i obronnej pomiędzy oboma państwami. Mjanma jest jednym z tradycyjnych odbiorców rosyjskiego uzbrojenia w regionie Azji Południowo-Wschodniej.

Gen. Szojgu spotkał się z gen. Min Aung Hlaingiem, głównodowodzącym sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Powiedział, że Rosja traktuje rozmowy jako okazję do dalszego zacieśnienia współpracy, zwłaszcza w zakresie obronności. Dodał, że niezależnie od ograniczeń, jakie przyniosły te trudne czasy, Rosja ma nadzieję na pogłębienie relacji między naszymi agendami wojskowymi i Moskwa jest gotowa na merytoryczne rozmowy.

Gen. Hlaing stwierdził, że Rosja, podobnie jak lojalny przyjaciel, zawsze wspierała Birmę w trudnych chwilach, zwłaszcza w ciągu ostatnich czterech lat. Wcześniej obaj oficerowie rozmawiali poprzez łącze wideo w listopadzie 2020.

Rozpoznawcze bezzałogowce typu Orłan-10 (Orłan-10E to wariant eksportowy) były wykorzystywane podczas działań zbrojnych na Ukrainie (trzynaście zostało zestrzelonych), Libii, Syrii (co najmniej jeden utracony) i w Górskim Karabachu. Wystrzeliwany z pneumatycznej katapulty, statek powietrzny ma masę 15 kg, z czego 6 kg to masa ładunku użytecznego. Silnik tłokowy zapewnia mu prędkość przelotową 90-150 km/h, zasięg 140 km w zasięgu stacji kontroli lub do 600 km poza jej zasięgiem, na pułapie lotu do 5000 m i długotrwałości lotu do 16 godzin / Zdjęcia: Witalij W. Kuźmin

Przed wizytą w Mjanmie, wiceminister obrony FR generał-pułkownik Aleksandr Fomin powiedział, że Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (Association of South-East Asian Nations, ASEAN), którego członkiem jest to państwo, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa w regionie. Powiedział, że siły zbrojne tych państw nadal współpracują pomimo pandemii COVID-19. Przedstawiciele sił zbrojnych Mjanmy wzięli ostatnio udział w rosyjskim ćwiczeniu strategicznym Kaukaz-2020 (21-26 września), m.in. obok Armenii, Chin, Białorusi, Iranu i Pakistanu (Chiny wezmą udział w rosyjskim ćwiczeniu Kaukaz-2020, 2020-09-11).

Od początku XXI wieku Mjanma kupowała rosyjskie samoloty myśliwskie MiG-29 (w wersjach jednomiejscowych MIG-29A 9.12B i 9.13SE oraz dwumiejscowych MiG-29UB 9.51), samoloty szkolenia zaawansowanego Jak-130, śmigłowce transportowe Mi-8MT i szturmowe Mi-35P,  samobieżne zestawów artyleryjsko-rakietowych 2K22 Tunguska, a także artylerię i radary. W 2018 Mjanma zamówiła sześć samolotów wielozadaniowych Su-30SME (wariant zaprezentowany podczas Singapore Airshow 2016 dla odbiorców azjatyckich) z dostawami w 2020, ale te opóźniają się z powodu pandemii COVID-19 (JF-17M w służbie Mjanmy, 2018-12-17).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ