Najnowszy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyIrlandia szuka karabinów wyborowych - MILMAG - Magazyn Militarny

Irlandia szuka karabinów wyborowych

Irlandzki departament obrony ogłosił zapytanie ofertowe dotyczące dostaw do sił zbrojnych Irlandii samopowtarzalnych karabinów wyborowych. Program prowadzony pod nazwą DMR/SSR (Designated Marksman Rifle/Sniper Support Rifle) obejmuje zakup do 372 konstrukcji zasilanych nabojem 7,62 mm x 51.

Irlandzki departament obrony poszukuje samopowtarzalnych karabinów wyborowych DMR/SSR. Trafią zarówno do drużyn piechoty, jak i sekcji snajperskich. Broń ma zastąpić zmodyfikowane odmiany FN FAL używane obecnie w tej roli. / Zdjęcie: SZ Irlandii

Szacowany koszt umowy to 1,5 mln EUR (6,8 mln zł). Zgodnie z zapisami zapytania, broń ma pozostać w służbie 15-20 lat. Chętni mają czas do 23 lutego 2021 roku na nadsyłanie ofert, a zaproszenie dla wybranych podmiotów do udziału w przetargu ma zostać rozesłane 9 marca 2021 roku.

Kryterium dopuszczenia do zaproszenia jest w 20%-60% dowód, że broń jest wprowadzona do uzbrojenia przynajmniej dwóch państw NATO, Partnerstwa dla Pokoju lub ANZUS, w 20% zapewnienie zdolności produkcyjnych do wykonania zlecenia i w 20% udowodnienie działań w systemie zapewniania kontroli.

Kryterium oceny przetargu ma być w 25% cena broni i koszt utrzymania, w 25% charakterystyki techniczne broni, w 35% funkcjonalność i ergonomia, w 10% czas gwarancji i w 5% czas dostaw (im szybszy tym wyżej punktowany).

Irlandczycy są zainteresowani zakupem broni samopowtarzalnej z tłokowym mechanizmem gazowym. Długość broni z maksymalnie wysuniętą kolbą nie może przekroczyć 1100 mm, a jej masa (bez magazynka, dwójnogu, pasa transportowego, chwytu przedniego) nie ma być większa od 6 kg.

Karabin ma zostać wyposażony w bezpiecznik lub – jeżeli ma możliwość prowadzenia ognia ciągłego – bezpiecznik połączony z przełącznikiem rodzaju ognia. Irlandczycy dopuszczają broń, która może strzelać seryjnie.

Analiza
Nowa konstrukcja ma zastąpić FN FAL używane w Irlandii w roli karabinów wyborowych. To dawna broń podstawowa, zastąpiona w 1989 roku przez karabinki Steyr AUG A1. Wersje wyborowe wyposażono w regulowaną kolbę, łoże z szynami akcesoryjnymi, dwójnóg i celownik optyczny Schmidt&Bender.

Odmiana DMR będzie wprowadzana na poziomie drużyn w pododdziałach piechoty i jednostek zmechanizowanych, natomiast wersja SSR trafi do par snajperskich. Będzie używana jako broń obserwatora, wspomagającego snajpera z karabinem powtarzalnym Accuracy International 92 (wprowadzone w 1992 roku do amunicji 7,62 mm x 51) i AWM (wprowadzone w 2011 roku do naboju 8,6 mm x 70/.338 Lapua Magnum).

 

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ