Pierwszy MILMAG Shooting Outdoor Lifestyle już dostępny! »
Nowy MILMAG, już do pobrania! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyRosjanie wybierają RPK-16 - MILMAG - Magazyn Militarny

Rosjanie wybierają RPK-16

6 lutego Koncern Kałasznikow i ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej podpisały kontrakt na dostawy kilku tysięcy karabinków maszynowych RPK-16 do amunicji 5,45 mm x 39. To kolejna umowa podpisana w ciągu ostatnich dni dotycząca broni strzeleckiej. Pod koniec stycznia wybrano dla rosyjskich sił zbrojnych cztery karabinki automatyczne, a przedsiębiorstwo z Iżewska poinformowało o rozpoczęciu produkcji AK-12 (Rosja wybiera cztery karabinki, 2018-02-04, Produkcja seryjna AK-12, 2018-02-05).

Wartą wspomnienia cechą nowych rosyjskich karabinków jest odejście od szczerbiny na rzecz celownika przeziernikowego umieszczanego na szynie montażowej w tylnej części pokrywy komory zamkowej, ułatwia to celowanie i wydłuża samą linię celowniczą wpływając pozytywnie na precyzję strzałów. /Zdjęcia i film: Kałasznikow Media

RPK-16 zadebiutował w 2016 na targach Armia w Moskwie. Nowy rosyjski karabinek maszynowy jest zasilany z magazynków nabojowych: standardowych łukowych o pojemności 30 sztuk amunicji, 60-nabojowych czterorzędowych i 96-nabojowych bębnowych. Broń wyposażona jest w wymienną lufę, którą można zdemontować w warunkach polowych bez użycia narzędzi (Wojskowe próby RPK-16, 2017-08-23).

RPK-16 ma kolbę o regulowanym wysunięciu stopki składaną na lewą stronę, powiększoną dźwignię bezpiecznika połączonego z przełącznikiem rodzaju ognia oraz pokrywę komory zamkowej i łoże wyposażone w zestaw uniwersalnych szyn montażowych. Podstawowe przyrządy do czyszczenia broni umieszczono w ergonomicznym chwycie pistoletowym.

Tak jak w przypadku karabinków AK-12 i AK-15, na komorze gazowej umieszczono regulator gazowy, pozwalający na zmianę ilości gazów prochowych podawanych do mechanizmu gazowego. Dzięki temu broń można dostosować do warunków użytkowania lub stanu zabrudzenia.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ