Najnowszy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyUS Army testuje Fire Weaver - MILMAG - Magazyn Militarny

US Army testuje Fire Weaver

8 lutego izraelska spółka Rafael Advanced Defense Systems poinformowała, że że wraz ze swoim amerykańskim oddziałem Rafael Systems Global Sustainment (RSGS), zademonstrowała na początku stycznia br. amerykańskim wojskom lądowym (US Army) możliwości systemu Fire Weaver, przeznaczonego do koordynacji sieciocentrycznych ataków podczas operacji lądowych oraz cyfryzacji pola walki.
  Efektorem który został poprzez system Fire Weaver połączony z siecią czujników był pocisk kierowany krótkiego zasięgu Spike SR

Demonstracja systemu odbyła się w ramach programu Army Expeditionary Warrior Experiment (AEWE) 2021 w Fort Benning w stanie Georgia. Cykliczne wydarzenie ma na celu testowanie nowych technologii, które mogą zostać wykorzystane w wielu programach modernizacyjnych US Army, w tym sześciu najbardziej priorytetowych. Jeden z nich obejmuje wdrożenie technologii sieciocentrycznego pola walki, w co wpisuje się prezentowany system. Wcześniej, partnerzy izraelscy zaprezentowali podczas AEWE 2021 możliwości przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) krótkiego zasięgu Spike SR (Short Range). Informowano wówczas o gotowości do zademonstrowania także systemu Fire Weaver (US Army testowała Spike SR, 2021-01-28).

Demonstracji systemu Fire Weaver, z udziałem amerykańskich żołnierzy, przyglądali się przedstawiciele US Army z dowództw: FMC (Futures and Modernization Command) z Maneuver Center of Excellence w Fort Benning, DEVCOM (Combat Capabilities Development Command) z Aberdeen Proving Ground w Maryland, TRADOC (Training and Doctrine Command) z Fort Eustis w Wirginii, Departamentu US Army z Waszyngtonu oraz FORSCOM (Army Forces Command) z Fort Bragg w Karolinie Północnej.

Żołnierze w sile plutonu złożonego z w tym weteranów działań bojowych i mniej doświadczonych żołnierzy z EXFOR (Experimental Force) wraz z zespołem testowym przeszli trwające pół dnia szkolenie. Również i teraz w demonstracji uczestniczył system ppk Spike SR, który został połączony z siecią czujników poprzez oprogramowanie systemu Fire Weaver wykorzystujące algorytmy sztucznej inteligencji do wspomagania podejmowania decyzji i trójwymiarową mapę obszaru działania plutonu. 

Obraz konsoli systemu Fire Weaver podczas testów w Izraelu

Fire Weaver może zostać zintegrowany jako otwarta i modułowa aplikacja z istniejącymi systemami zarządzania walką klasy BMS (Battle Management Systems) i innymi taktycznymi urządzeniami obliczeniowymi. Fire Weaver zwiększa zdolności prowadzenia działań bojowych na lądzie dzięki zwiększonej świadomości sytuacyjnej w środowiskach pozbawionych sygnału satelitarnego GPS.

Fire Weaver tworzy w pełni cyfrowy jednolity obrazu sytuacji operacyjnej (COP, Common Operational Picture) wzbogacony o rozszerzoną rzeczywistość do działań zwiadowczych na polu walki. Dodatkowo, funkcja przetwarzania obrazu, dzięki algorytmom dopasowywania jego fragmentów, może zlokalizować cel na podstawie zdjęć satelitarnych. Rezultatem jest wspólny obraz sytuacji pola walki na wyświetlany na urządzeniach mobilnych dowódców i poszczególnych żołnierzy umożliwiający im bardzo szybkie podejmowanie decyzji (w ciągu kilku sekund, a nie minut) i precyzyjne rażenie wielu celów niemal równocześnie. Dzięki sztucznej inteligencji, określony z góry zestaw reguł kontrolowanych przez dowódcę jednostki, pozwala na namierzanie i identyfikację celów oraz wybór środków do ich neutralizacji.

 

Demonstracja systemu Fire Weaver, z udziałem amerykańskich żołnierzy, odbyła się w ramach programu Army Expeditionary Warrior Experiment (AEWE) 2021 w Fort Benning w stanie Georgia / Film i zdjęcia: Rafael Advanced Defense Systems

Gen. broni (w st. spocz.) Joe Anderson z Rafael Systems Global Sustainment powiedział: Fire Weaver zapewnia piechocie US Army wyraźną przewagę operacyjną. Ta sprawdzona i doskonała technologia jest dziś dostępna w celu zapewnienia dużej manewrowości, przeżywalności i skuteczności. Doceniliśmy możliwość zademonstrowania Fire Weaver podczas AEWE 21 i spoglądamy w przyszłość, aby współpracować z US Army nad wyzwaniami modernizacji przeciwko naszym przyszłym i równorzędnym przeciwnikom. Pokaz Fire Weaver był częścią większej demonstracji technologii Rafaela, w tym szerokopasmowej radiostacji programowalnej BNet i precyzyjnego ppk Spike SR.

Po demonstracji i ocenie AEWE 21, wyżsi oficerowie US Army omówili możliwość włączenia Fire Weaver i innych technologii zaprezentowanych przez Rafaela do przyszłych ocen prototypów dla wojsk lądowych podczas takich wydarzeń w przyszłym roku, jak AEWE 22, ćwiczeń ogniowych MFIX 2022 (Maneuver and Fires Integration Experiment) i inicjatywy Project Convergence 22.

Fire Weaver został ujawniony przez Rafaela po raz pierwszy 25 maja 2018. Od 9 grudnia 2019 jest poddawany testom w ramach studium wykonawczego w niemieckim programie budowy sieci kierowania i łączności systemami bezzałogowymi o kryptonimie ErzUntGlas (pol. szklane pole bitwy), przez Rafaela w konsorcjum z niemiecką spółką Atos Information. 14 stycznia br. Zakończono drugi etap studium wykonawczego. Z kolei na początku lutego 2020 system został zamówiony przez ministerstwo obrony Izraela (Rafael w kolejnym etapie programu ErzUntGlas, 2021-01-14; Izrael zamawia Fire Weaver, 2020-02-05).

 

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ