Najnowszy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyZrobotyzowany strzelecki system treningowy PIAP Mobi Target - MILMAG - Magazyn Militarny

Zrobotyzowany strzelecki system treningowy PIAP Mobi Target

Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zaprezentowała zrobotyzowany strzelecki system treningowy PIAP Mobi Target. Przeznaczony jest do treningu i podnoszenia umiejętności funkcjonariuszy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i obronę państwa, a także uzbrojonych pracowników ochrony, strzelców sportowych czy odbiorców cywilnych, posiadających broń do obrony osobistej (PIAP GRYF w katowickim oddziale SG, 2021-01-05).

Platformy mobilne dostosowane są do poruszania się w lekko i średnio trudnym terenie, w różnych warunkach atmosferycznych, temperaturowych i o każdej porze dnia i nocy PIAP Mobi Target składa się z mobilnej platformy bezzałogowej, stanowiska operatorskiego z interfejsem szkoleniowym i stacji przekaźnikowej. Zaletą trenażera jest jego mobilność, zdolność do szybkiego przemieszczenia oraz pełna niezależność od istniejącej infrastruktury komunikacyjnej. Dla bezpieczeństwa trenażera oraz użytkownika, stworzone zostało oprogramowanie do precyzyjnej kontroli lokalizacji oraz powtarzalnego ruchu platform z pełną zakładaną prędkością. PIAP Mobi Target może działać we wzajemnej bliskości, jak i w otoczeniu przeszkód na terenie poligonu strzeleckiego. System porusza się na stosunkowo dużych dystansach do 1200 m, co umożliwia prowadzenie szkoleń snajperskich z dużych odległości (Kolejne RPP dostarczone przez PIAP, 2020-12-19).

 PIAP Mobi Target składa się z mobilnej platformy bezzałogowej, stanowiska operatorskiego z interfejsem szkoleniowym i stacji przekaźnikowej

Platformy mobilne dostosowane są do poruszania się w lekko i średnio trudnym terenie, w różnych warunkach atmosferycznych, temperaturowych i o każdej porze dnia i nocy. Czterokołowa konstrukcja charakteryzuje się dużym prześwitem, co w połączeniu z zastosowanym zawieszeniem zapewnia jej dobrą dzielność terenową. Dzięki maksymalnie nisko zamontowanemu akumulatorowi oraz lekkiemu materiałowi, z którego wykonany jest cel strzelecki, uzyskano niskie położenie środka ciężkości co pozytywnie wpływa na stabilne pokonywanie pochyłości wzdłużnych i poprzecznych występujących na otwartych poligonach strzeleckich (Łukasiewicz-PIAP prezentuje bezzałogowego Huntera, 2020-10-05).

Podstawowymi funkcjonalnościami stanowiska operatorskiego są: obsługa systemu, projektowanie scenariuszy szkoleń oraz nadzór i obserwacja postępów prowadzonego szkolenia / Film i zdjęcia: Ł-PIAP

Podstawowymi funkcjonalnościami stanowiska operatorskiego są: obsługa systemu, projektowanie scenariuszy szkoleń oraz nadzór i obserwacja postępów prowadzonego szkolenia. Dzięki  przejrzystemu i intuicyjnemu interfejsowi, użytkownik na etapie programowania szkolenia może określić sposób poruszania się platform mobilnych, np. sterowany ręcznie, po zaplanowanych uprzednio ścieżkach lub w sposób autonomiczny poprzez wskazane punkty współrzędnych GPS. Trenażer w każdej chwili może być przełączony w tryb kontroli manualnej. W takim przypadku operator może sterować ręcznie wybraną platformą. Możliwe jest również sterowanie wieloma platformami przez kilku operatorów równocześnie w jednej przestrzeni roboczej.

Stacja przekaźnikowa zapewnia stabilną łączność na wymaganym obszarze poligonu strzeleckiego oraz dostarcza niezbędne informacje dla systemów pozycjonujących każdą z platform mobilnych.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ