Najnowszy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyDwóch oferentów na nowy system rozpoznawczy dla F-16 - MILMAG - Magazyn Militarny

Dwóch oferentów na nowy system rozpoznawczy dla F-16

16 lutego w odpowiedzi na pytanie Redakcji Magazynu MILMAG, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej (IU MON), mjr Krzysztof Płatek poinformował, że w trwającym od października ubiegłego roku postępowaniu na dostawę nowego systemu rozpoznawczego (z radarem o syntetycznej aperturze, SAR) dla samolotów wielozadaniowych F-16C/D Block 52+ zgłosiły się dwa podmioty.

Amerykańska spółka Goodrich Corporation, będąca częścią Collins Aerospace, ma w ofercie dwuzakresowy system rozpoznawczy MS-110, będący następcą użytkowanego obecnie w Siłach Powietrznych RP systemu DB-110 / Zdjęcie: Collins Aerospace 

Faza analityczno-koncepcyjna w tej sprawie była prowadzona od 12 lipca 2017. Postępowanie procedurą negocjacyjną zostało rozpoczęte 6 października 2020. Oferenci mieli czas do 4 listopada do godz. 11.00 na złożenie wniosków o udział w nim (Nowy system rozpoznawczy dla polskich F-16, 2020-10-06).

Zasobniki rozpoznawcze RecceLite są oferowane wspólnie przez Elta Systems/IAI oraz Rafael Advanced Defense Systems / Film: Rafael Advanced Defense Systems

Zgodnie z przesłaną do Redakcji informacją, do powyższego postępowania zgłosiły się dwa podmioty zagraniczne: izraelska spółka Elta Systems oraz amerykańska spółka Goodrich Corporation.

Elta Systems, wchodząca w skład Israeli Aerospace Industries, wspólnie z Rafael Advanced Defense Systems, ma z kolei w swojej ofercie zasobniki rozpoznawcze RecceLite / Zdjęcie: Rafael Advanced Defense Systems

Samoloty wielozadaniowe F-16C/D Block 52+ Jastrząb mają obecnie na wyposażeniu zasobniki rozpoznania obrazowego Goodrich DB-110 (siedem egzemplarzy wraz z dwiema naziemnymi stacjami) oraz optoelektroniczne zasobniki celowniczo-rozpoznawcze Lockheed Martin Sniper XR ATP (Advanced Targeting Pod).

Analiza
Elta Systems, wchodząca w skład Israeli Aerospace Industries (IAI), wspólnie z Rafael Advanced Defense Systems, ma w swojej ofercie zasobniki rozpoznawcze RecceLite. Pozwalają one na możliwość wyszukiwania i identyfikacji celów, wykorzystując sztuczną inteligencję, układ automatycznego wykrywania ATR (Automatic Target Recognition) i inne algorytmy, a uzyskane dane są analizowane i interpretowane w naziemnej stacji kontroli. Zasobnik korzysta również z danych wywiadowczych przekazywanych w czasie rzeczywistym lub w czasie zbliżonym do rzeczywistego (Kolejne zamówienia na Litening i RecceLite, 2020-05-23).

Z kolei drugi oferent, amerykańska spółka Goodrich Corporation, będąca częścią Collins Aerospace, ma w ofercie dwuzakresowy system rozpoznawczy MS-110, będący następcą użytkowanego obecnie w Siłach Powietrznych RP systemu DB-110, który także jest kompatybilny z samolotami F-16. W skład systemu, oprócz zasobników lotniczych, wchodzą także mobilne stanowiska naziemne odbioru danych z tych urządzeń (Transportable Ground Station) oraz stacjonarne centrum odbioru tychże danych (Fixed Ground Station). W październiku ub. r. pojawiła się informacja o zgodzie Departamentu Stanu USA na sprzedaż sześciu takich zasobników do Tajwanu, w ramach szerszego pakietu wyposażenia i uzbrojenia (Partia uzbrojenia dla Tajwanu, 2020-10-22).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ