Najnowszy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyUmowa na Trophy dla niemieckich Leopardów - MILMAG - Magazyn Militarny

Umowa na Trophy dla niemieckich Leopardów

23 lutego ministerstwo obrony Izraela oraz spółka Rafael Advanced Defense Systems poinformowały o podpisaniu umowy międzyrządowej z niemieckim Urzędem do spraw zakupów obronnych Bundeswehry BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) na dostawy i integrację systemu obrony aktywnej (ASOP) hard-kill typu Trophy HV (ASPRO-A) z czołgami Leopard 2.

Izrael poinformował o podpisaniu umowy międzyrządowej z Niemcami na dostawy i integrację systemu obrony aktywnej hard-kill typu Trophy HV z czołgami Leopard 2 / Grafika: Rafael Advanced Defense Systems

Decyzja o zamówieniu siedemnastu zestawów Trophy HV za maksymalnie 25 mln EUR (112,35 mln zł) została zatwierdzona 27 stycznia br. przez komisję budżetową niemieckiego Bundestagu do spraw sił zbrojnych (Haushaltsausschuss) (Trophy dla niemieckich Leopardów zatwierdzone, 2021-01-31).

Zgodnie z podpisaną umową, podwykonawcą w zakresie integracji będzie niemiecka spółka Krauss-Maffei Wegmann (KMW). Prace obejmą integrację elementów systemu Trophy HV, w tym radiolokatorów wykrywających zagrożenia wokół chronionego pojazdu oraz efektorów MEFP (Multiple Explosively Formed Penetrator), układów sterowania i oprogramowania, a także zestawy części zamiennych, pakiet szkoleniowy i operacyjny. Rafael oczekuje, że Niemcy zamówią w przyszłości kolejne zestawy ASOP, aby doposażyć większość swoich czołgów (Kolejne dowódcze Boxery do modernizacji, 2021-02-11).

Doposażeniu w system Trophy HV zostaną poddane czołgi Leopard 2A6A3, które po szerszej modernizacji o wartości 120 mln EUR (539,28 mln zł) otrzymają oznaczenie Leopard 2A7A1. Według dostępnych informacji, wozy otrzymają nowe kadłuby i zmodernizowane wieże. Jeden egzemplarz będzie służył do realizacji prób.

Pierwotnie planowano, iż czołgi z Trophy wejdą w skład kolejnej zmiany sił natychmiastowego reagowania NATO (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF) w 2023. Chęć zakupu systemu w tym kontekście został po raz pierwszy potwierdzony przez przedstawicieli Bundeswehry podczas odbywającego się od 21 do 24 stycznia 2019 forum International Armored Vehicles w Londynie (Niemieckie Leopardy z Trophy, 2019-01-28).

Planowano też, iż odpowiednia umowa z izraelską spółką Rafael Advanced Defense Systems zostanie podpisana do końca października 2020. Jednak tak się nie stało, a przyczyn opóźnienia prac legislacyjnych, które umożliwiłyby sygnowanie dokumentów i wydzielenie środków finansowych, należy szukać w pandemii COVID-19. Opóźnienia spowodowały także wydłużenie harmonogramu realizacji samych prac i dostaw na lata 2024-2025, więc tak doposażone czołgi nie wejdą ostatecznie na wyposażenie kompanii wydzielonej do pełnienia dyżuru w ramach VJTF 2023. W zamian zostanie wystawionych 30 najnowszych, zmodernizowanych Leopardów 2A7V (Kolejne Leopardy dla Bundeswehry, 2019-11-09; Leopard 2A7V przekazany, 2019-10-29).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ