Nowy MILMAG, już do pobrania! »

MILMAG - Magazyn MilitarnySzwedzko-polskie seminarium o obronności - MILMAG - Magazyn Militarny

Szwedzko-polskie seminarium o obronności

14lutego w ambasadzie Szwecji zorganizowano seminarium dla przedstawicieli przemysłu, rządu i świata nauki z Polski i Szwecji. Jego głównym tematem była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie wprowadzania innowacji w przemyśle obronnym.

Seminarium zapoczątkowało serię podobnych spotkań, które będą obejmować wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy instytucjami w zakresie funkcjonowania i implementacji polityki innowacyjności w przemyśle obronnym.

Część zasadniczą seminarium rozpoczął dr Per Åman, kierownik studiów magisterskich na Wydziale Strategii i Zarządzania Innowacjami Uniwersytetu w Linköping. Podczas swojego wykładu profesor przedstawił zasady wykorzystania innowacyjności w przedsiębiorstwie, w tym w ramach strategii rynkowej, strategii produktowej i podejścia do zasobów ludzkich. W kolejnym wystąpieniu Malin Svahn, odpowiedzialna za strategię rozwoju rynku w szwedzkiej grupie zbrojeniowej Saab, podzieliła się doświadczeniem zgromadzonym podczas procesu konsolidacji szwedzkiego przemysłu obronnego i rozwoju grupy.

Wystąpienie przedstawiciela szwedzkiego przemysłu dopełniła m.in. prezentacja byłego szefa Departamentu Badań i Rozwoju Sił Zbrojnych Szwecji, płk. Andersa Foyer, który podzielił się uwagami na temat funkcjonowania systemu innowacji w Szwecji z punktu widzenia szwedzkich sił zbrojnych. Przyczynkiem do ciekawej dyskusji uczestników seminarium okazała się prezentacja na temat współpracy na styku nauki, przemysłu i wojska w Polsce, wygłoszona przez wicedyrektora Biura Innowacji i Nowych Technologii Polskiej Grupy Zbrojeniowej Cezarego Andrzejczyka.

W przyszłości spotkania będą się skupiać między innymi na obszarach organizacji i strategii rozwoju przedsiębiorstwa, zarządzania zmianą, rozwoju produktów i prognozowania technologii, opracowywania strategii odnośnie do badań i rozwoju oraz eksportu. /Zdjęcia: Ambasada Szwecji

Założeniem seminarium jest zainicjowanie serii wykładów i spotkań, które będą obejmować wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy instytucjami w zakresie funkcjonowania i implementacji polityki innowacyjności w przemyśle obronnym. Docelowo spotkania będą się skupiać między innymi na obszarach organizacji i strategii rozwoju przedsiębiorstwa, zarządzania zmianą, rozwoju produktów i prognozowania technologii, opracowywania strategii odnośnie do badań i rozwoju oraz eksportu.

Analiza
W lipcu 2015 polskie Ministerstwo Gospodarki i szwedzkie Ministerstwo Przemysłu i Innowacji podpisały w Warszawie list intencyjny w sprawie współpracy w dziedzinie innowacji. Współpraca w zakresie innowacyjności pomiędzy obydwoma krajami była również jednym z tematów omawianych podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Szwecji w 2016. Prezydent wraz z grupą przedstawicieli polskich startupów wziął udział w zorganizowanym w Sztokholmie forum dla przedsiębiorców, zajmujących się nowymi rozwiązaniami technicznymi.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ