Kolejny MILMAG już czeka na spragnionych czytelników! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyRegulowany zespół tłoka do AK - MILMAG - Magazyn Militarny

Regulowany zespół tłoka do AK

Przedsiębiorstwo KNS Precision, amerykański producent akcesoriów i cześci do broni strzeleckiej (m.in. czeskich karabinków CZ 805 Bren S1), dołączyło do swojej oferty zespół tłoka gazowego AK AGP (Adjustable Gas Piston) wyposażony w umieszczone na trzonie pokrętło, stanowiące zawór pozwalający na regulację ilości gazów prochowych oddziałujących na mechanizmy ruchome broni.

Opracowany przez KNS Precision zespół tłoka AK AGP. Umieszczono na nim otwory gazowe, zakryte pierścieniem osadzonym na gwincie, Pozwala to na regulację przepływu gazów z dużą precyzją, w równie dużym zakresie. Zespół AGP wykonany jest ze stali nierdzewnej wykończonej poprzez azotowanie

Broń strzelecka oparta o mechanizm skonstruowany przez Michaiła T. Kałasznikowa, ze względu na swoją konstrukcję, napędzana jest znacznie większą ilością gazów prochowych, niż potrzebna do jej poprawnego działania. Z jednej strony taka podaż gazów umożliwia użytkowanie broni w niesprzyjających warunkach lub gdy jest silnie zabrudzona. Z drugiej, szkodzi samej konstrukcji powodując szybsze zużycie elementów i zmniejsza komfort strzelania.

KNS Precision świadome tych niedomagań stworzyło wyposażony w regulator tłok gazowy AGP, pasujący do większości modeli systemu AK. W przeciwieństwie do standardowego tłoka gazy nie oddziaływują w nim na przednią ściankę. W rozwiązaniu amerykańskim wywiercono w niej otwór, którym podawane są do wewnątrz. Regulator pozwala ustalić ile z nich będzie wydmuchiwanych na boki przed boczne otwory, zanim faktycznie popchnie zespół ruchomy. Regulacja jest prosta, wymaga zmiany położenia umieszczonej na trzonie nakrętki, co powiększa wielkość otworów upływowych. Można to zrobić dosyć precyzyjnie, ściśle dobierając podaż gazów, a tym samym energię z jaką suwadło jest wprawiane w ruch. 

Użycie AK AGP pozwala zatem na dostosowanie ilości gazów do rodzaju wykorzystywanej amunicji, poziomu zabrudzenia broni lub strzelania z wykorzystaniem tłumika dźwięku. Zespół tłoka z regulatorem konstrukcji KNS Precision zwiększa kulturę pracy broni, zmniejsza odrzut i podrzut, a także redukuje szybkostrzelność w trybie ognia ciągłego.

Zespoły tłoka opracowane przez KNS Precision umożliwiają regulację ilości gazów prochowych oddziałujących na zespół ruchomy. Producent oferuje 20 różnych wariantów AGP do broni strzeleckiej opartej na systemie Kałasznikowa. /Zdjęcia: KNS Precision

Jak twierdzi producent, montaż zespołu tłoka AK AGP nie wymaga wprowadzenia nieodwracalnych zmian broni i może być dokonany w czasie 10 minut. Nie wymaga też użycia skomplikowanych narzędzi, ani interwencji rusznikarza. Aby zamocować AGP w karabinku należy wybić kołek blokujący tłoczysko w suwadle, wykręcić oryginalną część, a następnie wkręcić zespół tłoka opracowany przez KNS Precision i powtórnie zakołkować.

JMac Customs - amerykańskie przedsiębiorstwo zajumjące się wytwarzaniem akcesoriów do AK, przeprowadziło testy zespołu tłoka od KNS Precision pokazujące jego możliwości. Prezentujemy ciekawszą część drugą testu, w części pierwszej pokazany jest proces jego instalacji i pierwsze wrażenia. /Film: JMac Customs

Zespoły tłoka AK AGP, jak twierdzi producent, pasują do większości kałasznikowów zasilanych amunicją 5,45 mm x 39 (w tym do polskiego subkarabinka wz. 89 Onyks), 5,56 mm x 45/.223 Remington, 7,62 mm x 39, 7,62 mm x 51 NATO/.308 Winchester, oraz 7,62 mm x 54R.

AK AGP oferowane są w różnych długościach, dostosowanych do różnych odmian broni systemu Kałasznikowa, tak do nabojów pośrednich, jak i karabinowych. Ceny zespołów tłoka na rynku amerykańskim wahają się od 149 do 165 USD (500-560 zł) zależnie od wybranego wariantu. Na stronie producenta podczas zakupu tłoka należy wybrać jedną z 20 opcji, aby otrzymać tłok pasujący do posiadanej broni.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ