Ponad 200 stron w nowym numerze »

MILMAG - Magazyn MilitarnyET2018: S&B 1-8x24 PM II - MILMAG - Magazyn Militarny

ET2018: S&B 1-8x24 PM II

Schmidt & Bender pokazał na Enforce Tac celownik 1-8x24 PM II Shortdot Dual CC. Optyka powstała dla strzelców wyborowych. Prezentowane lunety o charakterystycznym ziemistym kolorze (RAL8000), zostały wykonane dla Bundeswehry. Mają być posadowione na karabinach wyborowych H&K G28 Patrol.

1-8x24 PM II Shortdot Dual CC  to druga generacja celowników Schmidt & Bender ze znakami celowniczymi w obydwu planach optycznych. Prezentowany model jest przeznaczony dla armii niemieckiej, gdzie będzie wykorzystywany na karabinach HK G28

PM II Shortdot Dual CC jest rozwinięciem jednego z najbardziej skomplikowanych celowników opracowanych przez Schmidt & Bender. Ma znaki celownicze w dwóch planach optycznych. W pierwszym planie skalowalną siatkę, umożliwiającą odkładanie poprawek w pełnym zakresie powiększeń 1-8x i podświetlany punkt celowniczy w drugim planie.

Takie rozwiązanie pozwala na precyzyjne namierzenie celów znajdujących się na dużych odległościach. Równocześnie strzelec ma możliwość szybkiego prowadzenia ognia na bliskich dystansach. Jest to możliwe dzięki trybowi Close Combat (CC). Umożliwia on szybkie, obuoczne celowanie do obiektów znajdujących się w odległości od 7 metrów. Po zmianie powiększenia zmienia się również korekcja błędu paralaksy układu optycznego. Pozwala to celować na dystansach do 100 m bez konieczności dodatkowej regulacji.

Zastosowano bębny korekcyjne typu otwartego. Posiadają blokadę uniemożliwiającą przypadkową zmianę nastaw

Celownik charakteryzują niewielkie wymiary, tubus mierzy jedynie 293 mm. Masa optyki to 655 g. Taka budowa ma umożliwić montaż lunety na broni o stosunkowo krótkiej lufie i umożliwić prowadzenie ognia w ograniczonych przestrzeniach. 30-mm tubus ułatwia szybkie złożenie się do strzału i daje szeroki zakres regulacji: 1,22 m w pionie i 0,6 m w poziomie na dystansie 100 m.

Wraz z celownikiem producent dostarczy specjalnie opracowany pokrowiec chroniący lunetę zarówno na broni jak i po demontażu /Zdjęcia: Jakub Link-Lenczowski

Schmidt & Bender ma dostarczyć zamówione celowniki 1-8x24 PM II Shortdot Dual CC odbiorcy w połowie 2018. Szacuje się, że niemieckie siły zbrojne otrzymają kilkaset lunet w zestawie z specjalnie opracowanymi pokrowcami ochronnymi.  

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ