Raport o MSBS Grot w najnowszym wydaniu MILMAG D&S  »

MILMAG - Magazyn MilitarnyDostawy mieleckich S-70i dla Chile - MILMAG - Magazyn Militarny

Dostawy mieleckich S-70i dla Chile

Dowódca Chilijskich Sił Powietrznych (Fuerza Aérea de Chile, FACh) poinformował o terminie dostaw sześciu zamówionych w grudniu 2016 śmigłowców wielozadaniowych S-70i Black Hawk, zmontowanych w zakładach PZL-Mielec. Zgodnie z deklaracją generała Lorenzo Villalón pierwsze trzy S-70i trafią do Chile w sierpniu, a pozostałe maszyny w październiku 2018. Podkreślił, że wybór montowanych w Polsce śmigłowców nastąpił po wielu latach badań rynku. Chilijczycy oczekiwali od wykonawcy jak najszybszych dostaw. Na wybór wpłynęły również wcześniejsze doświadczenia FACh użytkujących od 1998 pojedynczy śmigłowiec S-70A-39 Black Hawk w podobnej konfiguracji.

Sześć S-70i Black Hawk uzupełni chilijską flotę piętnastu śmigłowców typu Bell 412 i 14 typu Bell UH-1H /Zdjęcie: Lockheed Martin

Sikorsky Aircraft Corporation (SAC) podpisał kontrakt z FACh 7 grudnia 2016. Sześć S-70i trafi do Chile uzupełniając flotę śmigłowców wykorzystywanych do zadań wojskowych, jak i humanitarnych. Nowe śmiegłowce będą przeznaczone do transportu żołnierzy, realizacji misji poszukiwawczo-ratowniczych (SAR) i usuwania skutków katastrof naturalnych. Program obejmuje także pakiet logistyczny, w skład którego wchodzą dostawy części zamiennych, szkolenie pilotów i specjalistów obsługi technicznej oraz sprzęt i wyposażenie pomocy technicznej do obsługi naziemnej śmigłowców.

Analiza
Konkurencyjnymi maszynami wystawionymi do przetargu były AW-149 (Leonardo Helicopters), H215M Cougar (Airbus Helicopters) oraz KAI KLH-1 Surion (Korean Aerospace Industries). Obecnie, flota śmigłowcowa Fuerza Aérea de Chile dysponuje 15 śmigłowcami typu Bell 412 i 14 typu Bell UH-1H.

5 lutego 2018 Sikorsky Aircraft Corporation poinformował o zakończeniu kwalifikacji dla kompleksowego systemu uzbrojenia dla S-70M/S-70i. W pełni zintegrowany z istniejącą awioniką śmigłowców system pozwoli na szybką integrację uzbrojenia strzeleckiego, rakiet niekierowanych i kierowanych powietrze-ziemia.

W 2017 PZL-Mielec zrealizował dwa inne zamówienia na śmigłowce S-70i. 7 września SAC podpisał kontrakt ze Strażą Pożarną Hrabstwa Los Angeles na dostawę dwóch wyspecjalizowanych S-70i Black Hawk International w konfiguracji Firehawk. Zostały one dostarczone do USA w grudniu 2017, gdzie na początku 2018 zostały wyposażone przez specjalistycznego poddostawcę w zbiornik na wodę o pojemności 3785 litrów, zmodyfikowane podwozie, kokpit do obsługi przez jednego pilota oraz sprzęt medyczny.

2 marca 2017 mieleckie zakłady dostarczyły pojedynczy prototyp T-70 TUHP o numerze bocznym SP-YVB tureckiemu przedsiębiorstwu ASELSAN w celu integracji z nową awioniką IMAS. Prototyp, będący 37. śmigłowcem tego typu zmontowanym w Mielcu, zostanie wykorzystany jako platforma do testów inżynieryjnych, dzięki którym powstanie docelowa konfiguracja w ramach programu TUHP (Turkish Utility Helicopter Program). Celem programu jest opracowanie przyszłego śmigłowca wielozadaniowego dla Tureckich Sił Zbrojnych (Türk Silahlı Kuvvetleri).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ