Magazyn MILMAG 01/2018 dostępny online »

MILMAG - The Military Magazine

Broń czarnoprochowa w zbiorach Muzeum Wojska

Tytuł najnowszej ekspozycji czasowej przygotowanej przez Muzeum Wojska w Białymstoku (MWB) to Broń czarnoprochowa. Otwarcie wystawy nastąpi 12 maja, o godz. 17.00, w Sali wystaw czasowych MWB (Białystok, ul. Jana Kilińskiego 7). Wystawa jest objęta patronatem medialnym Redakcji Magazynu Militarnego MILMAG.

3. Wiązkowy rewolwer sześciolufowy z zamkiem kapiszonowym tzw. „pieprzniczka”, wyprodukowany po 1837 r., ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie
/Zdjęcie: Paweł Czernicki

Zgodnie z informacją podaną przez organizatorów na wystawie „Broń czarnoprochowa” zaprezentowanych zostanie ponad sześćdziesiąt obiektów muzealnych (ręczna broń palna, karabiny i pistolety wyprodukowane w okresie od XVII do XIX wieku) pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Książąt Czartoryskich oraz zbiorów własnych MWB. Narracja ekspozycji zbudowana została wokół ewolucji broni czarnoprochowej - od prostych rusznic do karabinów kapiszonowych i od jednostrzałowych pistoletów po wielostrzałowe rewolwery.

Prochownica z rogu łosia, XVIII wiek
/Zdjęcie: Pracownia fotograficzna Muzeum Narodowego w Krakowie

Uzupełnieniem oryginalnych obiektów muzealnych są plansze tematyczne, na których w przystępny sposób zostały zaprezentowane informacje techniczne.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ