Nowy MILMAG, tym razem ponad 200 stron! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyWstrzymane dostawy AH-64E dla US Army - MILMAG - Magazyn Militarny

Wstrzymane dostawy AH-64E dla US Army

Zgodnie z opublikowaną przez portal „Defense News” informacją US Army wstrzymała odbiór od Boeinga nowych śmigłowców szturmowych AH-64E Apache Guardian. Przyczyną mają być obawy o trwałość mocowania łopat do głowicy wirnika.

Wirnik główny śmigłowca szturmowego AH-64E Apache Guardian jest połączony z z wałem napędowym za pomocą dwunastu sworzni. / Zdjęcia: US Army

Gen. bryg. Thomas Todd, odpowiedzialny za wdrażanie do służby najnowszego wariantu AH-64, wyjaśnił że odbiór śmigłowców szturmowych został wstrzymany z powodu problemów z jakością elementów mocujących łopaty wirnika głównego. W ramach kontroli stwierdzono, że nakrętki na sworzniach mogą korodować w trudnych warunkach atmosferycznych, np. w środowisku nadmorskim, gdzie występuje duże zasolenie.

Boeing zadeklarował poprawienie wadliwego elementu już sześć miesięcy temu, natomiast wojsko zdecydowało o czasowym wstrzymaniu odbioru AH-64E w lutym 2018. Jednak już w marcu, na mocy decyzji sekretarza US Army Marka Espera, postawiono producentowi ultimatum; jeśli problem nie zostanie rozwiązany, odbiór zostanie wstrzymany permanentnie.

Obecnie, zespoły robocze producenta i US Army po wykryciu przyczyn nadmiernego korodowania elementów mocujących wspólnie wypracowały rozwiązanie problemu. Latem rozpoczną się testy przeprojektowanych nakrętek. W razie pomyślnego zakończenia prób dostawy mają zostać wznowione. US Army szacuje, że po usunięciu przeszkód, producent będzie mógł dostarczać dwa bataliony AH-64E miesięcznie, liczące po 24 śmigłowców każdy.

Pierwszymi jednostkami US Army, które odbiorą AH-64E Apache Guardian będą te, regularnie operujące w trudnym klimacie. Według generała Todda to około sześciu batalionów. Tempo dostaw dla US Army, jak i odbiorców zagranicznych (Arabia Saudyjska, Indie, Indonezja, Katar, Korea Południowa, Tajwan i Wielka Brytania) ma zostać utrzymane (Pakiet samoobrony dla brytyjskich AH-64E, 2018-04-05)

28 grudnia 2016 katastrofie nad zatoką Galveston uległ śmigłowiec AH-64D, należący do 1. kompanii 149. batalionu szturmowo-rozpoznawczego lotnictwa Gwardii Narodowej stanu Teksas z lotniska Ellington. Obaj członkowie załogi zginęli na miejscu. Jak się później okazało, przyczyną tragicznego zdarzenia była awaria wirnika spowodowana korozją nakrętek sworzni, która nie została wykryta podczas inspekcji przed lotem.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ