Magazyn MILMAG 01/2018 dostępny online »

MILMAG - The Military Magazine

Wysokoprzepustowe bramki HSR

Wywodzące się z Rosji (w Petersburgu znajduje się centrum badawczo-rozwojowe), a posiadające główną siedzibę i fabrykę w Estonii przedsiębiorstwo Apstec Systems zaprezentowało w Turcji system bramek Human Security Radar (HSR). Obecnie kończą się prace wdrożeniowe, producent przewiduje wprowadzenie tego modelu do swojej oferty w sierpniu bieżącego roku.

System po wykryciu zagrożenia oznacza podejrzaną osobę (na czerwono na planie i wyświetlając zdjęcie), oraz informuje operatora monitoringu. Dodatkowo, wskazuje miejsce w którym wykryty został podejrzany przedmiot (żółta ramka na zdjęciu)

Human Security Radar składa się ze stacji obsługi i dwóch bramek (radarów), oddalonych o siebie o 2000 mm, między którymi przemieszczają się ludzie. Urządzenie wykrywa ładunki wybuchowe i duże przedmioty mogących stanowić zagrożenie, jak na przykład broń, a jednocześnie ignoruje elektronikę osobistą i małe przedmioty metalowe.

Dzięki temu, system HSR przepuszcza około 10 tys. osób na godzinę. Nie ma przy tym konieczności opróżniania kieszeni i zatrzymywania się przy przejściu przez bramki, dodatkowo sprawdzanych jest wiele osób jednocześnie. Dla porównania typowa bramka detekcyjna ma przepustowość 500 osób na godzinę.

Operator monitoringu może przesłać wizerunki wskazanych przez system osób funkcjonariuszom ochrony wyposażonym w tablety lub inne urządzenia przenośne / Zdjęcia: Paweł Ścibiorek

Minusem estońsko-rosyjskiego urządzenia jest mniejsza dokładność, co umożliwia przeniesienie na przykład niewielkiego pistoletu. Dlatego HSR nie nadaje się do zastosowania w miejscach wymagających szczególnie ścisłej ochrony, jak lotniska, jednak umożliwia zwiększenie bezpieczeństwa w takich miejscach, jak środki transportu publicznego, imprezy masowe czy zgromadzenia.

Co istotne, całość analizy wykonywana jest przez oprogramowanie komputerowe, więc jeden operator systemu monitoringu może nadzorować jednocześnie wiele bramek. Co więcej, HSR może być zintegrowany z zewnętrznymi systemami rozpoznawania twarzy.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ