MILMAG 05/2020 już dostępny: ponad 160 stron do przeczytania »

MILMAG - Magazyn MilitarnySkrócony Springfield Armory Saint - MILMAG - Magazyn Militarny

Skrócony Springfield Armory Saint

Amerykańskie przedsiębiorstwo Springfield Armory dodało do linii 5,56-mm karabinków samopowtarzalnych Saint dwa kolejne warianty, tym razem wyposażone w skrócone lufy o długości 11,5 cala (292 mm) (Pneumatyczne repliki Springfield Armory 2018-01-11, Ewolucja Springfield Armory XD-S, 2018-01-15).

Karabinki w obu wersjach kompletowane są z chwytem pistoletowym BCM Gunfighter Mod 3, oraz urządzeniem wylotowym typu A2 - zaczerpniętym z wojskowych odmian AR-15. Zastosowano w nich również płytki zakończające komorę spustową wyposażone w gniazdo szybkozłączki pasa nośnego.

Krótkolufowe karabinki Saint wystepują w dwóch wersjach - tradycyjnej i Edge ze zmodyfikowaną komorą spustową. Cechy łączące to konstrukcje to 292-mm lufa wykończona wewnętrznie i zewnętrznie metodą węgloazotowania ferrytowego (Melonie/Tennifer), z uniwersalnym bruzdowaniem o skoku 203 mm (8 cali). Lufę zamocowano w komorze zamkowej z aluminium lotniczego stopu 7075-T6 wykończonego poprzez azotowanie typu trzeciego.

Wokół lufy znajduje się wykończone w ten samo sposób, aluminiowe łoże pokryte otworami montażowymi standardu M-LOK na 7 z 8 płaszczyzn. Ósmą, grzbietową płaszczyznę - zajmuje szyna akcesoryjna Picatinny. Warto zaznaczyć, że projektanci zdecydowali się na zastosowanie w karabinkach z tradycyjnym mechanizmem gazowym (gdzie gazy doprowadzane są do suwadła-tłoka poprzez cienką rurkę gazową), regulowanej komory gazowej umożliwiającej - dostosowanie broni do poziomu zabrudzenia, używanej amunicji, lub do współpracy z tłumikiem dźwięku.

Dla zwiększenia kultury pracy i niezawodności klonów AR-15 z krótkimi lufami, zastosowano w nich mechanizm powrotny z wolframowymi obciążnikami. W karabinkach obecny jest również system Accu-Tite - eliminujący luzy pomiędzy komorami. /Zdjęcia i film: Springfield Armory

Tradycyjna odmiana karabinka Saint oparta jest na nie wyróżniającej się komorze spustowej z jednostronnymi manipulatorami i mechanizmem spustowym zbliżonym charakterystyką do wojskowego (pokrytym powłoką niklową dla wygładzenia drogi). Zastosowana kolba to model BCM Gunfighter. Cena konstrukcji w powyższej konfiguracji to na rynku amerykańskim 1049 USD (3,7 tys. zł). Długość broni to 698/527 mm z kolbą rozsuniętą/zsuniętą, masa wynosi 2,72 kg bez magazynka.

Karabinek Springfield Armory Saint w odmianie Edge różni się od poprzednika komorą spustową i jej zawartością. Sama komora została odchudzona poprzez wybrania materiału na bokach, a w tylnej części umieszczono 2 gniazda do zamocowania szybkozłączek pasa nośnego. W środku kryje się wyczynowy, regulowany, jednooporowy mechanizm spustowy.

Manipulatory rozmieszczono po obu stronach komory spustowej (z wyjątkiem przycisku zwolnienia mechanizmu ruchomego). Saint Edge kompletowany jest z powiększoną dźwignią napinania oraz kolbą BCM Gunfighter Mod 0 SOPMOD. Długość broni nie różni się od poprzedniego wariantu, masa wynosi jednak 2,55 kg. Cena to 1299 USD (4,5 tys. zł).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ