Nowy MILMAG, już do pobrania! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyWięcej Dedali dla WP - MILMAG - Magazyn Militarny

Więcej Dedali dla WP

17 maja Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej (IU MON) podpisał umowę o wartości 5,6 mln zł z podatkiem VAT (wartość zamówienia szacowano na 5,49 mln zł) na dostawę 200 zestawów spadochronowych Dedal dla jednostek aeromobilnych Wojska Polskiego. W skład zestawu wchodzą spadochrony desantowe AD-95M s.2 wyk. 4, spadochrony zapasowe AZ-95, przystosowane do zamontowania aparatu spadochronowego AAD Vigil i systemu podwieszania UZO-100.

Spadochrony desantowe AD-95M są eksploatowane w jednostkach powietrzno-desantowych Wojska Polskiego. /Zdjęcie: 6. bpd

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął negocjacje ze spółką Air-Pol z Legionowa 8 lutego. Uzasadnieniem wyboru zakupu z wolnej ręki jest wprowadzenie Dedali do eksploatacji w jednostkach powietrzno-desantowych do szkolenia podstawowego i wykonywania masowego desantu żołnierzy jednostek powietrzno-desantowych.

Siły Zbrojne RP wykorzystują obecnie 3791 zestawów Dedal. W latach 2018-2030, z powodu zużycia technicznego (maksymalna liczba wykonanych skoków wynosi 150) lub upływu resursu technicznego (czas eksploatacji spadochronów to 20 lat), planowane wycofywanie 641 kompletów.

Z tego względu Wojsko Polskie musi sukcesywnie uzupełniać zasoby magazynowe, ze względu na uzupełnienia potrzeb etatowych i zabezpieczenie procesu szkolenia żołnierzy jednostek powietrzno-desantowych i dokonywanie rotacji spadochronów zgromadzonych na zapasie wojennym.

Wznowienie dostaw od dotychczasowego producenta, spółki Air-Pol podyktowane jest wykonaniem przez niego pracy rozwojowej i wdrożenia wyrobu do eksploatacji. Wcześniej wytwórca zrealizował zamówienie podstawowe w ramach umowy z 2005. Ponadto Air-Pol jako jedyna spółka ma certyfikat do produkcji spadochronów Dedal (AD-95 - nr 64.086.006 i AZ-95 - nr 64.086.005) wydany przez Niemiecki Urząd Certyfikacyjny, który potwierdza prawa własności do dokumentacji technicznej wyrobu.

Pozyskanie innych zestawów niż zestaw spadochronowy Dedal może zakłócić sposób prowadzenia działań bojowych ze względu na różne parametry techniczno-taktyczne (inna prędkość postępowa lub inna prędkość opadania) spadochronów, co będzie skutkować brakiem możliwości wykonywania zadań desantowych przez skoczków w ramach jednej formacji.

Opis
Zestaw spadochronowy Dedal umożliwia wykonywania skoków szkolnych, szkolno-treningowych, szkolno-bojowych i bojowych, zarówno dla pojedynczych skoczków jak i w formacjach. Uprząż zapewnia możliwość podczepienia standardowych zasobników z wyposażeniem, a boczny pokrowiec pozwala na zaczepienie broni długiej. Czasza spadochronu głównego AD-95M wykonana jest z poliamidu 6 i ma średnicę 10,6 metrów i powierzchnię 83 metrów kwadratowych.

Zestaw jest wyposażony w linę desantową oraz dwustopniowy system otwarcia: stabilizację i ręczne zwolnienie z zabezpieczeniem otwarcia przez automat KAP-3P. Masa zestawu wynosi 15 kg. Wersja AZ-95M posiada dodatkowe zamki szybkowyczepne w pokrowcu, dzięki czemu może być używana zamiast spadochronów SZ-60, SZ-60 serii 2, SZ-73 i SZ-82.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ