Październikowy MILMAG SOL już online!  »

MILMAG - Magazyn MilitarnyEurosatory 2018: Zmodyfikowany Expal Eimos - MILMAG - Magazyn Militarny

Eurosatory 2018: Zmodyfikowany Expal Eimos

Podczas paryskich targów Eurosatory 2018, hiszpańska spółka Expal (Explosivos Alaveses) zaprezentowała w Paryżu zmodyfikowany samobieżny moździerz Eimos. Posadowiony na lekkim podwoziu 4x4 zestaw może być uzbrojony w 81-mm lub 60-mm moździerz.
 Eimos to, posadowiony na lekkim podwoziu 4x4, 81-mm lub 60-mm moździerz. Załogę stanowi dwóch żołnierzy

Moździerz Eimos może używać granatów dwóch kalibrów (60 i 81 mm) czterech typów: odłamkowo-burzących (AE-HE), dymnych (AE-RP), oświetlających (AE-ILLUMINATING) i kumulacyjno-odłamkowych (AE-HC).

Moździerz jest stabilizowany za pomocą hydropneumatycznego systemu absorpcji odrzutu. Broń może przejść z konfiguracji marszowej do bojowej w czasie poniżej 20 sekund / Zdjęcia: Remigiusz Wilk.

Nowa konfiguracja pozwala na znaczne skrócenie czasu potrzebnego do przejścia od konfiguracji marszowej do bojowej. Dzięki zastosowaniu nowego komputera balistycznego i automatyzacji systemów celowniczych oraz dowódczych udało się zwiększyć dokładność i celność ostrzału. Eimos może osiągnąć gotowośc bojową poniżej 20 sekund. Ponaddto producentowi udało się zaimplementować skuteczne systemy nawigacyjne nie wymagające komunikacji z satelitami GPS. Efektem prac jest również przedłużenie resursów, obniżenie kosztów eksploatacyjnych i uproszczenie jego konserwacji.

Rodzinę Eimos uzupełnia 120-mm moździerz. Prowadzenie ostrzału ułatwia zautomatyzowany system kontroli ognia Techfire (Technological Firepower). Dodatkowo, zestaw jest wyposażony w przypominający ptaka drapieżnego miniaturowy bsl Shepherd-Mil, przeznaczony do rozpoznania w dzień i w nocy. W skład oferowanego pakietu wchodzi również symulator eSIMOX. Na życzenie odbiorcy, moździerz może zostać zintegrowany z innym, starszym podwoziem, a także z innymi środkami łączności lub systemami dowodzenia i kontroli ognia pośredniego.

Eimos jest rozwijany wspólnie z hiszpańskimi wojskami lądowymi (Ejército de Tierra), a zainteresowanie jego pozyskaniem wyraziło jak dotąd kilka innych państw NATO, jak i spoza Sojuszu.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ